Preko Jadrana do prvaka

30.05.2012.

Nakon poraza u Opatiji i izjednačavanja s Vrapčem na vrhu tablice, s nestrpljenjem se čekalo posljednjih devedeset minuta prvenstva i konačnu odluku o prvaku 3. Hrvatske nogometne lige. Ima li Zelina dovoljno snage i izdržljivosti za ovakvo finale, u kojem se mora potvrditi kao najbolja momčad lige, a s primislima da ih samo tri dana kasnije čeka još jedan težak zadatak u finalu Cupa.
Zelina ima veliki broj navijača. Nisu to organizirane skupine s bubnjevima i zastavama, nisu u svom kutku stadiona, nisu raspjevani i grlati, ne vrijeđaju i ne psuju, ali ih ima i kada treba, uz Bijelo crvene su. Tako je bilo i ove subote, ovaj dan odluke i nagovještaj velikog slavlja. Obje nove tribine bile su pune gledatelja željnih završnog pljeska pobjede. Koji su i dočekali nakon devedeset minuta derbija dvije vrlo dobre momčadi, koje su svaka na svojoj strani željele potvrdu i pobjedu. No, želja Zeline bila je veća, motivacija na maksimumu. Tako su i krenuli u utakmicu.
Već u drugoj minuti Šušković je imao prvu priliku, koja završava pokraj lijeve vratnice, no daje navještaj bespoštedne borbe. U sedmoj minuti minijatura Ivanušića, koji u kombinaciji s Kišem uzima loptu protivniku i prodire po desnom boku gotovo do samog kuta, napada u sredinu, no vratar Gržentić bio je na mjestu. Ista situacija Ivanušića i tri minute kasnije.
U 11. minuti hendikep Zeline, koja gubi važnog igrača, ozljeda je iz igre izbacila Šuškovića, koji je zadobio ozbiljni udarac u koljeno. Umjesto njega u igru je ušao Peco. U 26. minuti bilježi se nova opasna akcija Zeline. Marošević u poziciji pred vratima ipak se odlučuje na Kiša, koji s prostora desne stative također u izglednoj situaciji, no uspijeva samo iznuditi korner, na koji odgovaraju pokušajima glavom prvo Kotarski, potom i Marošević. Dvije minute kasnije odgovara Jadran čiji igrači Štivin i Sertić grade dobru akciju, no Sertićev udarac na vrata Kranjčec skida bez problema. Slijedi pokušaj Melnjaka iskosa s lijevog kuta, no teška lopta nije mogla u mrežu. Tri minute kasnije domaća obrana griješi, što iskorištava Šuran i pred samim vratima propušta stopostotnu priliku, jer nakon što ne svladava Kranjčeca, Mladiček odlučno otklanja opasnost. Već u slijedećoj minuti, na suprotnoj strani Mesec dolazi na desetak metara od vratiju, uočava pogodnu priliku i unatoč zbijenoj obrani pronalazi pukotinu prema mreži, te odlučno pogađa za vodstvo zeline i veliko slavlje na tribinama. Još se euforija nije ni smirila, a kapetan Bijelo crvenih ponovo iznenađuje. Kišev slobodnjak odlazi odlično pozicioniranom Mesecu, koji spretno, manirom iskusnog igrača, ponovo trese mrežu šokiranog Gržentića. U samom finišu prvog dijela pokušava dalekometno Juroš s nekih 30 metara, no uspijeva pokraj vratnice.
U drugom poluvremenu, bez obzira na vodstvo od 2:0, domaći i dalje opasno napadaju, pa u sijaset prilika pokušavaju Mesec, Peco, Marošević i Melnjak, no kada kanonada napada ne uspijeva, domaći se malo primiruju, a osjećao se i umor, no utakmica nije izgubila na pokretljivosti, iako se igra jednim dijelom preselila na sredinu terena. Gosti u rijetkim prilikama uspijevaju prodirati do protivničkog šesnaeterca, pa bilježimo pokušaj Štivina u 65. minuti, no njegov je slobodnjak s dvadesetak metara bio neprecizan, kao i tri minute kasnije pokušaj Ereiza, koji gađa previsoko. Zelinčani pak ponovo konkretnije pokušavaju ući u završnicu ne bi li pogotkom potvrdili pobjedu i naslov. odlično kombiniraju Dominović i Melnjak u kaznenom prostoru, no iz dobre prilike Dome ne uspijeva. Pokušava i Peco solo prodorom, poslužuje Kiša koji je blizu vratiju, no na njegov udarac vratar odlično reagira.
Gosti novu nadu dobivaju u 73. minuti. Greška domaće obrane koja ne reagira u opasnoj situaciji pred vratima, daje prostor Kepčiji, koji iz blizine iskosa pogađa za 2:1. Unatoč smanjenju vodstva, Bijelo crveni i dalje pokušavaju doći do pogotka, no pokušaji Meseca, Kiša i dva puta Melnjaka ne donose promjenu rezultata, ali donosi veliko slavlje novih prvaka 3. Hrvatske lige zapad.

Spontano nakon proslave na terenu, slavlje se prenijelo u svlačionicu, a potom i u klupske prostorije. Slavilo se svugdje u Zelini, sve do jutarnjih sati. Zasluženo, jer Zelina je dobila prvaka. Dio je pjevao s tamburašima, koji su odzvanjali klubom, dio se preselio par metara dalje na koncertu Opće Opasnosti, dok su neki nazdravljali i u zelinskim klubovima. Subotnja noć bila je prošarana bijelo crvenim kombinacijama. Nedjelja je donijela novog drugoligaša i šampiona - NK Zelina

ZELINA - JADRAN POREČ 2:1 (2:0)
SV.IVAN ZELINA - Gradski stadion Gledatelja: 700
SUDAC: Ivan Vučković. Pomoćnici: Krešimir Lang, Vedran Tomurad (svi Zagreb) Uvjeti: odlični
ZELINA: Kranjčec, Ivanušić, Melnjak, Kotarski, Mladiček, Šušković (od 13. Peco), Kiš (od 84. Krišto), Gluhak, Juroš, Mesec, Marošević (od 65. Dominović) Trener: Dražen Biškup
JADRAN POREČ: Gržentić, Čabraja (od 71. Benčić), Štivin, Barbić (od 46. Kepčija), Šuran, Bonaca, Ereiz, Udovičić, Đurić, Sertić (od 47. Plecić), Dujanić Trener: Željko Rukavina
STRIJELCI: 1:0 - Mesec (36), 2:0 - Mesec (38), 2:1 - Kepčija (73) Igrač utakmice: Vedran Mesec