Kakva špan(jol)ka!

17.05.2012.

Polufinalni susret Cupa NS Zagrebačke županije, odigran jučer, po izuzetno lošem vremenu uz kišu i jak vjetar na stadionu u Mladini, ostat će u sjećanu. To je jedna od utakmica, koje se teško zaboravljaju, utakmica, koja sa sobom nosi veliko zadovoljstvo i ponos na svoju momčad. Momčad, koja je u svih 93 minute na mokrom, klizavom i teškom travnjaku demonstrirala svoje najbolje izdanje i po svoj prilici okrunila uspješnu sezonu. Bez obzira što su još tri vrlo teška zadatka pred njima, bez obzira što se treba potvrditi i u preostala dva prvenstvena kola i ponosno uzdignuti pobjednički pehar prvaka, bez obzira što se treba potvrditi i u finalu Cupa, koje se igra na kraju sezone, ili na početku slijedeće. Svejedno, Zelina je ostvarila još jedan veliki uspjeh, nadigrala je Vinogradar, momčad koja je u samom vrhu druge lige i s kojom će se Bijelo crveni družiti slijedeće sezone u prvenstvenim ogledima. Trener zeleno bijelih prof. Valentin Barišić, morao je nakon susreta čestitati boljoj ekipi na terenu. Ekipi, koju je izuzetno uspješno vodio prošle sezone i koju isto tako izuzetno poznaje.
Početak utakmice ni izbliza nije naznačivao veliko slavlje na kraju. Domaća momčad u samom početku utakmice krenula je u susret više nego dobro. Nije prošlo ni dvioje minute igre, a već su imali vodstvo od 1:0. Prvi slobodni udarac na tekmi završetak je imao u mreži kasnijeg junaka Kranjčeca. Povrženić je dobro pucao, a Bucković precizno usmjerio loptu u mrežu. Uz hladnu kišu, hladan tuš za Zelinu. Koji nije uspio. Ni trenutka nisu gosti poklekli pred šokirajućim pogotkom Vinogradara. Kao da prednosti nije bilo, strpljivo su i taktički precizno gradili i dizali svoju igru, nizali prodore, umarali domaćina, povezivali igru prema naprijed.
Tomislav Šušković i Alen Gluhak djelovali su najopasnije, prijetili, oduzimali loptu, probijali, a sve im se isplatilo u dvadesetoj minuti, kada su anulirali prednost domaćina. Šušković je po lijevom boku prodor završio ubacivanjem bliže vratima na nekih 14 - 15 metara, gdje je čekao Gluhak, koji lijevicom iskorištava odličan prazan prostor ispred sebe i iskosa tuče u lijevi kraj mreže, ne dajući Kahlini prostora ni vremena za reakciju. Devet minuta kasnije u prilici je Vinogradar za novim vodstvom, no ne uspijeva Povrženić naciljati vrata, a s istim uspjehom pokušava i Medven.
Zelina se ponovo nalazi u odličnoj prilici u samom finišu prvog dijela i iskorištava ju. Jedan od igrača domaće postave čini pogrešku i loptu ubacuje u dijelić terena kojim je gospodario Marošević. Najbolji strijelac Zeline odlučno centrira loptu sa svoje desne pozicije ulijevo prema suprotnoj vratnici, gdje Šušković fantastično čita njegovu namjeru i loptu upućuje u mrežu za prekret rezultata, jer sada Zelina nakon drugog pogotka preuzima vodstvo i s velikim zadovoljstvom odlazi na odmor.
U drugom poluvremenu očekivalo se uzdizanje Vinogradara i popuštanje zadovoljnih gostiju, no dogodilo se suprotno. Zelina je nastavila svoj ofanzivni plan prema Kahlini, što je rezultiralo da su oni bili ti koji su vodili utakmicu, a domaćima je ostalo malo prostora za preuzimanje inicijative. Teško su uspijevali prelaziti središnji dio prostora, obrana Zeline je efikasno otklanjala opasnosti i loptu tjerala od svojeg prostora, pa i u trenucima utakmice, kada su se malo previše povukli prema nazad i dopustili zeleno bijelima da prodru dublje u prostor Zeline. U 60. minuti lopta ponovo završava u mreži domaćina, no Maroševićev ubačaj poništava prekršaj dosuđen trenutak prije no što je lopta krenula ka mreži.
Igrala se 81. minuta, kada su igrači pod vodstvom Marka Povrženića bili sve više svijesni da im se bliži poraz, jer kako je utakmica išla svom kraju, pritisak zeline je bio sve uvjerljiviji i dalje u petoj brzini, a preciznost igre bez greške naslućivao je da bi ukupni rezultat mogao biti zasluženo i podebljan. Tako je i bilo. Ne samo pogodak, već majstorija kojom bi se rado pohvalio bilo koji nogometni velikan. Kiš je oduzeo loptu duboko na svojoj polovici, odvozio na kontra stranu i dubinski poslužuje Maroševića koji s ruba šesnaeterca maestralno, savršeno i precizno lobuje vratara Kahlinu, koji je krenuo prema njemu, no samo je mogao ispratiti lob putanju lopte, koja iznad njega odlazi u mrežu. Pogodak za euro-razmjenu.
Ponovo se domaći vraćaju u igru samo dvije minute kasnije, kada smanjuju rezultat i ostavljaju nadu da bi se u preostalih sedam minuta moglo izboriti penale. Jedna od rijetkih pogreški gostiju iz Zeline otvara prostor Bobanu, koji uspijeva smjestiti loptu u Kranjčecovu mrežu, no gostujuća jedinica osvećuje se na najneočekivaniji mogući način. Minutu prije kraja lopta je u njegovim rukama i odlično procijenivši neugodno kasnojesensko vrijeme, ispucava loptu u smjeru vjetra duboko na kontra stranu terena, a u svom letu od stotinu metara, lopta završava u kaznenom prostoru Kahline, odbija se od zemlje i još jednom u lobu preskače domaćeg vratara te završava u mreži. Šok domaći nisu uspjeli preboljeti, a veliko slavlje neočekivanog strijelca pred domaćom klupom zaokružilo je ovo fantastično izdanje Zeline i plasman u finale Cupa. Ne samo finale, jer Bijelo crveni su osigurali slijedeće sezone i nastup u Hrvatskom nacionalnom kupu, ulazak među 64 i prilika da se ponovi veliko izdanje iz 2007. kada je u Zelini u šesnaestini finala gostovala proslavljena Rijeka.
Istovremeno s polufinalom u Mladini, igralo se i četvrtfinale u Vrbovcu, kod kojeg je gostovala Gorica. Do samog kraja bilo je 3:3, a u sudačkoj nadoknadi Radoš je pogotkom donio slavlje velikogoričanima, koji slijedeće srijede igraju sa Stupnikom polufinale, koje će iznjedriti protivnika Zelini u finalu Cupa.

POLUFINALE CUPA NS ZAGREBAČKE ŽUPANIJE 16.05.2012.
VINOGRADAR - ZELINA 2:4 (1:2)
MLADINA - Sportski centar Gledatelja: 100
SUDAC: Jurica Mihalj (Velika Gorica). Pomoćni: Kožarec, Meić Uvjeti: kiša, jak vjetar
VINOGRADAR: Kahlina, Vukić, Kahrimanović, Mišura (od 46. Žagar), Mišić, Ristovski, Dučkić, Povrženić, Boban, Bucković, Medven (od 78. Obšivač) Trener: Valentin Barišić
ZELINA: Kranjčec, Ivanušić, Kotarski, Mladiček, Melnjak, Juroš, Kiš (od 84. Đurđek), Mesec, Gluhak, Šušković (od 70. Peco), Marošević Trener: Dražen Biškup
STRIJELCI: 1:0 - Bucković (2), 1:1 - Gluhak (20), 1:2 - Šušković (44), 1:3 - Marošević (81), 1:4 - Kranjčec (89) Igrač utakmice: Tomislav Šušković