Maestralni povratak Zeline

18.04.2010.

U Zelini je sve sjelo na svoje mjesto. Nakon dosta problema, koji su stvorili negativan niz, utakmica s HAŠK-om vratila je nogomet na zelinski travnjak. Kriza igre i rezultata anulirana je maestralnim izdanjem protiv drugoplasirane ekipe, pomak u igri bio je vidljiv već u Velikoj Gorici, no neefikasnost u završnici ostavile su tamo nulu na saldu naših strijelaca. Tjedan dana kasnije, posve drugačija slika, slika nadmoćne Zeline, koja je svih devedeset minuta prijetila, stvarala akcije iz kojih su se rodile zrele prilike, a pogotovo u prvom poluvremenu, bilo je mogućnosti za barem duplo jači skor. S druge strane, HAŠK je djelovao pomalo preplašeno. Svjesni da je Zelina unatoč krizi rezultata jaka i moćna ekipa, Zagrepčani su u susret ušli oprezno, što su domaći odmah iskoristili za potpuno pokrivanje terena i nametanje svoje prepoznatljive, napadačke igre, koja nije popuštala ni kada su se suparnici u bijelim dresovima otvorili i barem pokušali pokazati zube.      Kiša, koja je obilježila prvi dio tjedna, zadavala je velike glavobolje klubu, koji ovog proljeća ima veliki peh s vremenom, pa se strahovalo da će teren biti težak za igru. Velikim trudom, travnjak je maksimalno pripremljen i sve je bilo spremno za odgovor, koji su navijači postavili nakon prošle utakmice i velikog stradavanja od Orijenta. A gledatelji su i ovog puta napunili tribine i s velikim zadovoljstvom vratili svoje povjerenje u bijelo crvene. Njih više od tri stotine.  Agresivno i napadački krenuli su igrači Zeline od prvog zvižduka suca Malekinušića. Već u petoj minuti velika radost i potpuno dizanje morala, nakon vodstva domaćih, dok se još svi gledatelji nisu ni smjestili na svoja mjesta. Šipić je preuzeo loptu na sredini i sigurno ju doveo do kaznenog prostora gostiju, proigrao Gavrića, koji prolazi sve prepreke i sam završava akciju, koja je završila pogotkom, ostavljajući vratara Jurić-Barea da se još nezagrijan pozabavi vađenjem lopte iz mreže. Samo tri minute kasnije opet prilika za Gavru, koji korner Raca hvata u skoku i centrira visoku okomicu koja u silaznoj putanji na radost gostiju završava s gornje strane mreže. Lijepa akcija i u 13. min, kada iz  slobodnog udarca Cetina upošljava Raca i Šuškovića, ubacuje se Gavrić, koji u blizini vratiju loptu šalje lijevo na Šipića, koji ne uspijeva dostići dobru priliku. Stalni pritisak i igra na polovici gostiju i dalje prilike upisuje samo na strani Zeline. Potvrda dolazi u 27. min. Šušković i Kwedi započinju akciju na desnoj strani, sedmica se potom probija na sredinu i preciznim udarcem iznenađuje vratara, pogodivši za potvrdu vodstva.

26.KOLO HNL 3                                         ZELINA - HAŠK 2:0 (2:0)
SVETI IVAN ZELINA - Gradski stadion GLEDATELJA: 300
SUDAC: Ivica Malekinušić (Kutina). Pomoćni: Vujić, Bušić (Sisak) VRIJEME: idealno, toplo
ZELINA: Galović, Kwedi, A.Cetina, Tabi, Bingula, Juroš, Šušković (64.- Bagarić), Rac (81.- Oroz), Šipić (74.- Guja), Lukić, Gavrić TRENER: Srečko Lušić
HAŠK: Jurić-Bare, Tolić, Hudorović (79.-Prskalo), Sklepić, Bojo (46.- Jurakić), Kovačević, El-Saleh, Mikulić (46.- Anić), Dušak, Prekratić, Stipić TRENER: Krešimir Sunara
STRIJELCI: 1:0 - Gavrić (5), 2:0 - Šušković (27) IGRAČ UTAKMICE: Boris Gavrić

Nakon 2:0, tek u 30.min prvi udarac prema Galoviću od strane gostiju, El Saleh puca visoko, previsoko. Nastavak presinga domaćih stvara priliku i za Raca, koji u 33. min puca na vrata, no lopta odlazi pokraj lijeve vratnice. Ponovo odlična akcija dvije minute kasnije, kada Šipić i Gavrić samo velikom srećom za vratara HAŠK-a ne uspijevaju progurati loptu u mrežu. Jedina prilika gostiju u 39. min u prodoru Prekratića, koji pronalazi Hudorovića, no udarav na vrata Galović brani, a obrana Zeline loptu izbacuje iz zone opasnosti. Na samom kraju prvog dijela lijepu akciju osmišljavaju Cetina, Lukić i Gavrić, no situacija na lijevoj strani prostora ne mijenja rezultat.    Ni u nastavku nema promjene u žaru igre ljubimaca zelinske publike. U 48. min Gavrić i Šušković su smisleno doveli loptu do zone, a udarac prigorskog dijela ovog dvojca završava iznad vratiju. Nešto kasnije Rac i Lukić su odigrali pas, proigrali Šipića, koji gađa pokraj vratiju. Gosti su osjetili da svojom igrom u prvom dijelu neće postići više od nule, pogotovo što su napadi Zeline bili kontinuirani, pa dižu razinu svoje igre i uspijevaju smanjiti visoki posjed lopte bijelo crvenih, no nekoliko prilika u dijelu utakmice, u kojem se već osjećao umor rastrčanih domaćih igrača, ne postiže nikakav uspjeh. Kovačevićev pokušaj u 64. min Galović sigurno brani, kao i minutu kasnije pokušaj iz slobodnjaka Tolića. Lopta se brzo vraća u posjed bolje ekipe, pa Racov nabačaj Šipić dovodi u prostor, poslužuje Lukića, koji iz vrlo teške pozicije nije uspio tući ka mreži. Odličnog Šuškovića zamjenjuje svježi Josip Bagarić, a u igru se ubacuje i Ćiril Guja, koji mijenja Šipića. U završnici utakmice bilježimo pokušaj Raca i Bingule, koji dobro flasterirani ne uspijevaju okončati još jednu dobru priliku, nedovoljno precizan bio je i Guja unatoč vrlo dobro upućenom udarcu na vrata Barea, isti igrač i u sudačkoj nadoknadi stvara priliku vrlo blizu vratiju, no Jurić brani. Gosti su bili u prilici postići počasni pogodak, no u tome ih je spriječilo zaleđe.

Igračima Zeline bila je potrebna injekcija pozitive nakon loše i neuspješne serije, a upravo protiv pretendanta za drugu ligu, u tome su uspjeli, potpuno ih nadigravši igrom i pristupom. Ako ovako odigraju u srijedu protiv Vrapča, bijelo crvenima se smiješi potpun povrat samopouzdanja koje bi ih uvelo u novu uspješnu seriju. Protiv HAŠK-a obrana je bila sigurna, veza požrtvovna i učinkovita, a razigrao se i napad, koji je postao efikasan. Gosti su na ovoj utakmici dobro prošli, jer realno, mreža se mogla zatresti još nekoliko puta.