Zelini super derbi na startu proljeća

05.03.2012.

S nestrpljenjem se očekivao početak proljetnog nastavka sezone treće Hrvatske zapadne lige, koja je prolongirana za jedno kolo, tako da je odmah na startu uslijedio super derbi u kojem su se na suprotnim stranama našli prvoplasirana Zelina i drugoplasirano Vrapče. Bijelo crveni su nakon jesenske dionice bili u prednosti od tri boda, čime je ulog u ovoj utakmici bio velik: ili će Vrapče izravnati bodovni saldo, ili će Zelina odmaknuti na pristojniju razdaljinu, ili će razlika ostati ista. Pogotovo za žute iz Zagreba, koji su porazom ne samo zaostali za Zelinom, već su ih preskočili Opatija i Novalja.
Sudionici super derbija u protekle su tri sezone odigrali 6 susreta, a k tome dodajemo još jednu prijateljsku utakmicu. Status utakmice važan je sam po sebi, jer i rezultati govore tome u prilog. Rezultat je redovno 1:0 ili 1:1, samo jednom su (jesenas) Vrapčanci slavili 2:1.

03.03.2012. HNL3 ZELINA - VRAPČE 1:0

Malo golova, tešku i tvrdu utakmicu očekivalo se i u subotu na zelinskom stadionu. Tako je i bilo. Oba su trenera znala i igru postavila tako da se ide na pogodak, na pobjedu, na bodove. Ljepote igre nije niti je moglo biti. Zelina je poznata po svoj atraktivnoj igri, koja je sasvim opravdano, protiv Vrapča izostala. Bunkerirano Vrapče teško, jako teško, dobiva pogodak, u jesenskom dijelu samo šest lopti u njihovoj mreži (jedan Zeline), a proljeće su počeli minusom od jednog pogotka, što ih je koštalo čak dva mjesta na tablici.
Ozračje u Zelini bilo je u znaku derbija. Navijači su s nestrpljenjem čekali početak nove nogometne priče, priželjkujući nastavak jesenske bajke, ali i sa željom upoznavanja novih igrača i budućih miljenika tribina. U prvoj postavi novaci su izostali, pred zelinčane istrčali su dobro znani dečki iz jesenskog dijela,  au drugom dijelu svojim dobrim izdanjem prve simpatije zaradio je Tomislav Vidović, na ostale ćemo pričekati do slijedeće utakmice s Crikvenicom.
Bijelo crveni su već na startu pokazali svoje namjere: prijetiti Šimuniću, stvarati situacije iz kojih bi mogli probiti tvrdi bedem pred vratima Vrapča, pokušati taktički nadmudriti čvrstu momčad iz Zagreba. U četvrtoj minuti prva prijetnja domaćih, kapetan Zeline Mesec dobro poslužuje Kiša, koji s desna tuče pokraj samog kuta spojnice grede i vratnice. U nastavku tvrda igra, bez puno prilika, nadmudrivanje i traženje rupa. U 17. minuti pokušava Bešlić nešto osmisliti nakon primitka lopte s kontra strane i našavši se na desnoj stativi, zaprijetio je Kranjčecu, koji se nije dao iznenaditi. Deset minuta kasnije pokušaj i Maroševića s lijeva, no obrana Vrapča skreće loptu iz opasne zone. Nakon pola sata igre vidjelo se da će do pogotka teško doći, tražila se greška ili lukavost, koju je u 35. minuti pokazao Josip Marošević. Na gotovo trideset metara od vratiju dosuđen je slobodni udarac za Zelinu. iako su gotovo svi očekivali Maroševićev ubačaj na kojeg će natrčatri netko od njegovih suigrača, osamnaestica Zeline se odlučio na direktni udarac iz vrlo teške pozicije, no njegova točno odmjerena lopta preskočila je živi ziod Vrapča, zarotirala se prema vratima i pogodila uz desnu vratnicu prostor male mreže, pokraj Šimunića, koji je reagirao, uputio se ka ugroženoj strani mreže, no bio je nemoćan, a Maroševićeva lopta pomaknula je na glavnom semaforu nulu na lijevoj strani i Zelinu dovela u kapitalno vodstvo. Imati 1:0 protiv Vrapča ogroman je kapital, ali i vrlo opasan rezultat, jer samo milimetar opuštanja ugrožava učinak. No, opuštanja nije bilo, radost u momčadi i na tribinama valjalo je sačuvati. Zelina je sada dodatno motivirana, već dvije minute kasnije nova prijetnja Žankarlu Šimuniću. Kiš fantastičnim potezom iskorištava Melnjakovu loptu i snažno tuče pokraj desne vratnice. Odgovor Vrapča ponovo je došao preko Bešlića, koji u samom smiraju prvog dijela slabo reagira na ponuđenu loptu svojih suigrača pred vratima Kranjčeca. Prvi dio dakle uz inicijativu Zeline, koja je opasnija i konkretnija, u nekoliko navrata zaprijetivši protivničkim vratima i konkretizirajući to pogotkom Maroševića.
U drugom poluvremenu domaći su igrači djelovali još sigurnije, pohvatavši konce pariranja jakom protivniku, ali se i igra Vrapča malo više otvorila, očito je Bezer morao modificirati inače uspješnu taktiku neprobojnosti, a sa pogotkom zaostatka igra njegovih momaka morala je postati konkretnija, što je naravno opasno davalo više prostora i protivniku. No, trener Zeline pokazao se taktički uspješnijim i pronalazio je rješenja za svaki potez s kontra klupe. Nakon četiri minute igre bilježimo lijep udarac sa strane Šuškovića, koji pokušava prema vratima. Deset minuta kasnije velika gužva pred vratima Zeline, četiri puta za redom rafalno su pokušavali iz neposredne blizine igrači u žutim dresovima, no obrana Zeline i vratar Kranjčec uspješno su eliminirali te pokušaje. Bijelo crveni su se malo primirili, nisu srljali u svojim akcijama, što je Vrapče pokušavalo iskoristiti, no bez uspjeha. Dvije najizglednije prilike u drugom poluvremenu ipak su bile na strani domaćih. Šest minuta prije kraja opasno je zaprijetio Juroš, no njegov topovski udarac s dvadeset metara pogađa gredu. U posljednjoj minuti Alen Gluhak se također nalazi u dobroj poziciji, pred smim vratima prima fini centaršut Vidovića i pokušava glavom, no nakon posljednjeg zvižduka suca, na semaforu je ostalo 1:0, tri boda upisuje Zelina i učvršćuje svoju prvu poziciju na tablici.

ZELINA - VRAPČE 1:0 (1:0)
SV.IVAN ZELINA - Gradski stadion Gledatelja: 300
SUDAC: Vedran Jelenčić (Kastav). Pomoćni: Denis Badjuk, Robert Barbić (Rijeka) Uvjeti: sunčano, teren dobar
ZELINA: Kranjčec, Ivanušić, Melnjak (od 68. Gluhak), Kotarski, Mladiček, Krišto, Kiš, Šušković (od 88. Đurđek), Juroš, Mesec, Marošević (od 68. Vidović) Trener: Dražen Biškup
VRAPČE: Šimunić, Dević, Matovina (od 82. Magdić), Miloš, Prgomet, Vrbat, Crnković, Brkić (od 68. Horvat), Bazina (od 56. Halužan), Bešlić, Guja Trener: Denis Bezer
STRIJELAC: 1:0 - Marošević (35) Igrač utakmice: Josip Marošević