Zelini derbi u Vrbovcu

01.04.2012.

Sezona obiluje derbi utakmicama. Svako kolo donosi takvu utakmicu, bez obzira na raspored. Vodeća momčad s protivnikom s vrha ulazi u derbi kola, no često su zanimljiviji lokalni derbiji, susreti lokalnih rivala, u kojima se ne gleda na poredak na tablici, već na naboj koji takva utakmica donosi, a svaka liga u sebi nosi podosta takvih utakmica. Zapadna treća im obiluje, kako na zapadu, tako i na kontinentu.
Zelina ima svoja dva lokalna susreta viših naboja, protiv Vrbovca i protiv Dugog Sela, a kalendar ih je smjestio praktički u tjedan dana, tako je bilo prošle sezone, tako je i ove. Jedina je razlika što je lani prvo na rasporedu bilo Dugo Selo, potom Vrbovec, ove je sezone obrnuto. Jesenas su slavili crveno bijeli protiv Vrbovca 2:1, s namjerom pobjede su krenuli put Vrbovca sa željom da utakmica ne bude prvoaprilska šala. Mada, iz nekih kuteva gledano, i bila je. Velika količina grubosti, starteva, prekršaja, uglavnom na strani domaćih igrača, tjerala je suca Rožića da se češće maši za svoj džep, mada u konačnici možemo ocijeniti da je i to bilo premalo, a u nekim situacijama s odgodom. Susret su Vrbovčani završili bez dva pocrvenjela igrača, mogli su i s više.
Tribine su bile ugodno popunjene, možda i s manje gledatelja od očekivanog, no loši rezultati Vrbovca ovog proljeća smanjuju broj ulaznica, a bijelo crveni mogu biti zadovoljni brojem svojih navijača, koji su tradicionalno u velikom broju krenuli put Sajmišta. Imali su šta vidjeti. Atraktivna nogometna utakmica je izostala, ali uzbuđenja je bilo na pretek. Zelinčani su bili nadmoćni, bolji i uigraniji, na kraju su to potvrdili pobjedom. Minimalnom, ali i to je draž derbija.
Grub i agresivni pristup domaćina bio je i veći od očekivanog. Crveno crni su znali da kvalitetom ne mogu parirati, odlučili su se na drugu taktiku, koja im na kraju nije donijela efekta, gosti su pritisak izdržali i uz nekoliko dobrih prilika, pogotkom Maroševića nagradili svoje pokušaje da izgrade igru u svom stilu.

Prvi su zaprijetili domaći. U šestoj minuti oštar ubačaj sa strane za Borovčaka, koji dobro pokriven gostujućim obrambenjacima uspijeva tek pokraj vratnice. Dvije minute kasnije Papa centrira predaleko od okvira. U 13. minuti poklonjen slobodnjak Vrbovčanima na 25 metara umalo konkretizira Horvatić, no Kranjčec fantastično reagira i odbija loptu, a ponovni atak domaćina ponovo završava u uspješnoj intervenciji zelinske jedinice.  Nakon nekoliko pokušaja Vrbovca, presing preuzima Zelina i nekoliko puta uzatopce s lijeva prijete sigurnom vrataru Đurđeku. Par minuta kasnije ponovo slobodni udarac za domaćina, kojeg Spajić šalje Borovčaku, a ovaj zarotira lijevo u gol aut. Već slijedeće minute Novaković i Vidović ponovo svojom akcijom nanose Đurđeku graške znoja, no uspijeva vratar otkloniti opasnost. Kontinuitet dobre i napadačke igre Zeline ponovo ugrožava domaća vrata u 24. minuti, kada se u vrloj prilici nalazi Vidović, no uspijeva samo za korner, nakon kojeg Marošević odlučno tuče, no Đurđek je i ovoga puta na mjestu. Pred kraj prvog dijela odlična prilika Melnjaka, koji odlično centrira na sama vrata, no opet Đurđek skida. U posljednjoj minuti akciju grade Mesec i Marošević, no loptu izbacuju domaći u gol aut.
U drugom poluvremenu na naplatu dolazi gruba igra domaćina, drugi žuti u 54. minuti dobiva Horvatić, a u 71. Pluščec, pa Vrbovec u zvršnici igra s čak dva igrača manje, no uspijeva na ovaj ili onaj način održati minimalni zaostatak. Nakon niza prekršaja, drugi puta sudac sankcionira Horvatića za težak prekršaj na Melnjaku, koji ostaje ležati na travi, u pomoć kojemu dolaze i fizioterapeut i dežurni liječnik.
Igrala se 62. minuta, kada je konkretnija i bolja Zelina konačno kapitalizirala svoje izdanje. Juroš oduzima loptu na sredini terena i odlučno ju šalje u prostor, gdje Vidović fino asistira Maroševiću, a prvi strijelac lige bez razmišljanja s lijeva zabija u desnu stranu mreže. Zelina je povela s 1:0.
Dvadeset minuta prije kraja pokušava Ivan Đurđek s lijeve strane provesti loptu, no iako protivnički igrači ispadaju, udarac završava preko vratiju. Tih dvadeset minuta u igri je i Tomislav Šušković, koji zamjenjuje Novakovića i u nekoliko navrata pokušava zakomplicirati život domaćoj obrani, no ne uspijeva. U solo kontri dolazi jedan na jedan na vratara, no dozvoljava pred vratima stizanje protivničke obrane i propušta zihericu, a nekoliko minuta kasnije s Jurošom ne kombinira najbolje u protivničkom prostoru, ispraviti to pokušava Vidović, no njegov šut je skinut samo za korner. Pokazao se dobrim Da Vida, umjesto kojeg u igru dolazi mladi Rihtar. U zadnjim minutama, riskira i domaći vratar koji hrabro dolazi u šesnaeterac Kranjčeca želeći pomoći svojim igračima, no pomoći višpe nije bilo.
Iako je bilo uspona i padova u igri Zeline, potpuno zaslužena pobjeda, koja je dodatno učvrstila vodeću momčad lige sada sa sedam bodova prednosti pred skupinom klubova, koji su nagurali na vrh tablice sa po 40 bodova (Vrapče, Dugo Selo, Jadran i Opatija). Dobar vjetar pred još jedan lokalni derbi, u petak protiv Dugog Sela.

VRBOVEC - ZELINA 1:0 (0:0)
VRBOVEC - Gradski stadion Gledatelja: 250
SUDAC: Danijel Rožić (V.Gorica). Pomoćnici: Cindrić (Zagreb), Pilčić (V.Gorica) Uvjeti: odlični
VRBOVEC: N.Đurđek, Ledinski, Mlinarić, Pluščec, I.Đurđek, Horvatić, Kelečić, Zanić, Borovčak, Spajić (od 53. Bradić), Papa (od 80. Dimović) Trener: Dean Klafurić
ZELINA: Kranjčec, Ivanušić, Melnjak, Kotarski, Mladiček, Vidović (od 82. Rihtar), Kiš, Novaković (od 69. Šušković), Juroš, Mesec, Marošević Trener: Dražen Biškup
STRIJELAC: 0:1 - Josip Marošević (62) Igrač utakmice: Josip Marošević