Preokretom do pobjede u šokantnom derbiju

29.04.2012.

Kakva utakmica! Dvoboji Zeline i Grobničana uvijek su bile zanimljive, atraktivne i neizvjesne utakmice pune ritma i igre, no posljednji susret ova dva kluba bio je samo za ljude s jakim živcima. Velikom brzinom izmijenjivala se situacija na travnjaku, od gubitnika u početnom dijelu, do pobjednika u nastavku, Bijelo crveni su zasluženo odnijeli sva tri boda sa Mavrinaca. Čak osam pogodaka obilježilo je ovaj susret, bilo je i dosta nervoze, pogotovo kod domaćih Crvenih, sudačkih intervencija, ljutnje, naguravanja, prekida, ali i igre, dobre igre obje momčadi, no gosti su pokazali karakterno izdanje i potvrdili svoj status lidera na tablici, iako su u susret ušli bez čak pet stabdarnih igrača, jer nedostajali su Šušković, Ivanušić, Kiš, Juroš i Da Vida.
Utakmica je počela na strani domaćih, koji su ljepše i smislenije ušli u igru, Zelina se u prvim minutama još nije aklimatizirala na derbi, što je bilo vidljivo i u posjedu lopte, ali i prilikama i pogotcima. Već u trećoj minuti Bijelić je sam izbjegao protivničke igrače i prodorom po sredini kaznenog prodora ugrozio vratara Kranjčeca, koji lako obranjuje, a odmah potom i Miculinić pokušava iz kornera, no jedinica Zeline odbija loptu. U presingu Grobničana Ugrina iskorištava nespremnost gostujućeg stopera, oduzima loptu i pokušava nesupješno, preuzima Imeraj i pogađa mrežu, no sudac prije toga označuje zaleđe. Upornost Crvenih se isplati u osmoj minuti. Zelina gubi loptu na sredini terena, Malkić fino poslužuje Bijelića koji s lijeva uspjeva matirati Kranjčeca za vodstvo od 1:0. Samo tri minute kasnije ponovo asistencija Malkića, koji odmjerenim centaršutem pronalazi Linića, Kranjčec ponovo kapitulira i već je 2:0. Visoko startno vodstvo domaćih nije prelomilo utakmicu, tek nakon drugog pogotka, gosti su krenuli agresivnije i odlučnije, a rezultat toga bio je brzi odgovor na semaforu. Niti tri minute nije trebalo Zelini za dozu samopouzdanja, kojim će željeti odgovoriti domaćinu i najaviti da utakmica neće otići u lošem smjeru. Dobro izveden korner sjeo je odlično kapetanu Mesecu, koji se najbolje snalazi pred vratima Milića i zakucava za smanjenje rezultata. Zelina ne popušta, već angažirano i napadački traži poravnanje rezultata, što se događa u 20. minuti. Prethodila mu je odlična prilika Melnjaka, koji prodire s lijevog boka, ulazi u prostor pred vrata i pogađa pokraj vratnice, no vrlu i neuspješnu prilku popravlja Marošević koji rutinirano zabija i vraća utakmicu na početak. Vrlo dobro osmišljenu akciju imaju Dominović i Gluhak, ne uspijevaju, a pokušava ponovo Melnjak koji tuče tik iznad grede. S druge strane odgovor dolazi u odličnoj kombinaciji Bijelića i Imeraja, no i oni su neuspješni. Do kraja prvog dijela prilike su uglavnom na strani Zeline.
U 26. minuti pokušava Peco, koji udara s ruba kaznenog prostora i pogađa pokraj lijeve vratnice, s malo veće udaljenosti pokušava i Marošević dobrim pokušajem, ali nedovoljno preciznim. Mesec tuče s desna tik pokraj lijeve vratnice, no odličan šut egzekutora teško je imao prolaz ka mreži. U slobodnjaku pet minuta prije odmora isti igrač loptu šalje preko živog zida, no ovaj je udarac bio lak plijen za vratara Milića. I za kraj vrlo dobra kombinacija Pece i Melnjaka, koji pronalaze Meseca, no i kapetanov je udarac bio uspješan plijen za vratara. Na drugoj strani, uz nekoliko poluprilika, najkonkretniji je bio slobodnjak Miculinića koji pogađa previše desno od vratiju.
Tek što je krenulo uzbudljivo drugo poluvrijeme, preokret Zeline, koja početni minus od dva pogotka pretvara u prednost. Đurđek je odradio odličan posao, proveo silovito loptu po desnoj strani, nabacio Maroševiću koji pogađa gredu, lopta se odbija i ponovni udarac završava u mreži za vodstvo Zeline u preokretu utakmice. Malo kasnije ponovo pokušava Peco odlučnim šutem s nekih 18 metara, nakon što su gosti još jednom prekočili vezni red Grobničana, koji je upravo u sredini imao najvećih problema, a Zelinčani lako oduzimali loptu.
Ponovo su Crveni opasni u 56. minuti u dobroj akciji nakon izvedenog kornera s lijeva, no lopta koja nije bila namijenjena mreži zaustavljena je od Kranjčeca. Petnaestak minuta prije kraja domaći su se našli u problemima. U duelu s Kranjčecom, Imeraj radi prekršaj na Kranjčecu, a sudac Miličević ga sankcionira žutim kartonom. Kako je isti igrač samo koju minutu prije zaradio opomenu zbog prigovaranja arbitru, morao je nakon parnog kartona napustiti teren uz veliko negodovanje s tribina. Nervozni i svadljivi igrači u crvenim dresovima nisu prihvaćali odluke sudaca, pa je veliko komešanje nastalo nakon još jednog isključenja u 68. minuti. Jukić je u prvom poluvremenu zaradio opomenu nakon povlačenja protivničkog igrača za dres, a nakon oštrog starta, dobiva još jednu opomenu, te i on mora napustiti travnjak, a Grobničan ostaje s osam igrača. Manjak na terenu nije obeshrabrio igrače, pa su ubrzo ponovo došli do pogotka, iz slobodnog udarca nabačaj u veliku gužvu pred Kranjčecovim vratima Pilčić se najbolje snalazi i pogađa za izjednačenje. Sada domaći vraćaju utakmicu na početak, no gosti ne popuštaju i nedugo potom dolaze do ponovnog vodstva. U 79. minuti nakon dobro izvedenog kornera Mladiček preuzima loptu nakon što se strelovito zaletio po desnom boku naprijed i bez greške odlučno plasirao loptu u mrežu, ne dvojeći oko udarca, iako su se Marošević i Mesec nalazili pred samim vratima. I za sam kraj u posljednjoj minuti točku na i stavlja Marošević hat trickom. Kaniški nedugo nakon što je ušao u igru kreće s lijeva, nabacuje svojoj jedanaestici, koji rutinski zabija za konačnih 3:5.

GROBNIČAN - ZELINA 3:5 (2:2)
ČAVLE - Stadion Mavrinci Gledatelja:200
SUDAC: Ivan Miličević (Zagreb). Pomoćni: Danijel Benko (Zagreb), Željko Bučar (Duga Resa) Uvjeti: dobri
GROBNIČAN: Milić, Jukić, Miculinić, Glavaš, Subotinčić (od 55. Pilčić), Malkić, Ugrina, Linić, Bijelić, Burić (od 86. Tomić), Imeraj Trener. Damir Milinović
ZELINA: Kranjčec, Peco (od 86. Kaniški), Melnjak, Kotarski, Mladiček, Krišto, Dominović (od 90. Vidović), Gluhak, Đurđek, Mesec, Marošević Trener: Dražen Biškup
STRIJELCI: 1:0 - Bijelić (8), 2:0 - Linić (11), 2.1 - Mesec (14), 2.2 - Marošević (20), 2.3 - Marošević (47), 3:3 - Pilčić (74), 3:4 - Mladiček (79), 3:5 - Marošević (90) Igrač utakmice: Josip Marošević