NK ZELINA

Potvrda lidera u derbiju kola

09.04.2012.

S nestrpljenjem se čekao i drugi derbi u istom tjednu. Nakon pobjede u Vrbovcu, zelinčani su pohrlili na Gradski stadion odgledati još jedan lokalni derbi, koji je ujedno bio i derbi kola, a u kojem su se sastali prvi i treći na tablici, Zelina, koja je željela sačuvati svoju prednost od sedam bodova i Dugo Selo, koje je nakon eliminacije Vrapča, htjelo isti učinak polučiti i kod lidera lige. Uz to, očekivala se atraktivna i borbena utakmica starih rivala, koji nisu razočarali, jer devedeset minuta u Zelini sadržavalo je baš sve epitete derbija. Brza, okretna i atraktivna igra na obje strane, niz prilika, lijepi zgoditci, pune tribine, raspoloženje u oba tabora vrlo dobro, pa ni vrijeme nije pokvarilo dojam. Iako je samo sat vremena prije početka još uvijek na momente padalo, a zakapalo se i tijekom utakmice, kada se kišica izmijenjivala sa suncem, nitko nije napuštao svoje mjesto na tribinama.
Nakon početnog preipitivanja snaga, prvi konkretniji udarac prema vratima bio je na strani domaćih. Kiš je s dvadesetak metara uputio dobar šut, koji završava iznad okvira, dvije minute kasnije odgovor Dugog Sela preko Kikića, koji nakon slobodnjaka pokušava neuspješno glavom. Ivančević i Kulji potom dobro zamišljaju napad na Kranjčeca, no u završnoj se fazi spetljaju i propuštaju priliku. Ponovo opasan Kiš u 13. minuti iz prekida, tuče direkt, no Šlogar je na mjestu. Samo minutu kasnije Šušković je iznudio korner, no kombinacija s Gluhakom i Rihtarom završava novim kornerom, pa još jednim. Lopta seli na drugu stranu, gdje gosti iskorištavaju grešku domaćih i opasno ulaze u prostor, no pokušaj Kikića otklanja Mladiček, koji izbacuje loptu daleko u polje.  U sličnoj situaciji malo kasnije opasno komešanje pred vratima Kranjčeca otklanja Kotarski, koji glavom izbacuje loptu u gol aut. Tri minute kasnije Gluhak tuče s lijeva, a odbijanac odlazi na Kiša, koji ne uspijeva dobro primiti loptu, pa tuče iznad grede.

Igrala se 28. minuta. Akcija Zeline po lijevoj strani, gosti oduzimaju loptu i pokušavaju ju vratiti u kontra prostor, no uspijevaju samo do sredine. Kiš oduzima loptu i vraća ju nabačajem ka lijevom kutu, odakle ju domaći šalju prema vratima, no obrambenjaci Dugog Sela presijecaju loptu pred prvom stativom, a  na nju natrčava Vidović između dvojice protivničkih igrača, no na klizavom se terenu posklizne i gubi loptu, a odbijanac kupi Mesec, koji natrčava u pravom trenutku i s vrha šesnaeterca znalački pogađa donji desni kut mreže. Zelina vodi 1:0.
Još se slavlje na tribinama nije ni stišalo, a Jakirović kontrira opasnom loptom  s kojom u prostor Zeline dolazi i velika gužva u kojoj Kranjčec obranom izlazi kao pobjednik. pritišču gosti, pa se zelinska jedinica ponovo nalazi na mukama, u prodoru su bili Benković i Ivančević, no pred samim vratima Kranjčec uzima vrlo opasnu loptu. Još jednom pokušava Benković iz kornera, no ne uspijeva dobro nanišaniti mrežu.

U posljednjoj minuti poluvremena novi napad Dugog Sela, a odgovor na silovit napad gostiju Kranjčec pruža istrčavanjem, pri čemu radi prekršaj na Ivančeviću, a sudac Jurinčić pokazuje na bijelu točku. Veliku priliku za Dugo Selo propušta Emanuel Benković, kojemu očito popušta koncentracija pa njegov udarac završava visoko iznad vratiju.
U drugom dijelu ponovo su se prilike redale čas na jednoj čas na drugoj strani. Opasni gosti žaleći za propuštenim penalom, pokušavaju iz sveg raspoloživog oružja doći do izjednačenja, no nailaze na čvrstu i posloženu obranu protivnika. U 57. minuti bilježimo lijep prodor Melnjaka po boku i centaršut na Šuškovića, koji ne uspijeva završiti akciju, a samo dvije minute kasnije stiže nova prilika za goste, ovoga je puta iskorištavaju. Akcija je krenula po desnoj strani, nakon nadigravanja, loptu preuzima Ivančević, koji si glavom namješta loptu i kraj dvojice protivničkih igrača lijevicom zakucava sa sedamnaest metara u desni kraj mreže.

Zelina unatoč izjednačenju ne pada, već par minuta kasnije moglo je doći do novog vodstva. U napadu domaćih, Mesec je srušen na samom rubu šesnaeterca, a sudac se oglušuje na proteste domaćih koji traže izravni crveni za start s leđa. Sve se završava na slobodnom udarcu, kojeg s ruba prostora Kiš šalje pokraj živog zida, nanišanivši precizno desni kraj mreže, no Šlogar ga čita i sa same vratnice skida loptu. Samo tri minute kasnije ponovo Kiš centrira vrlo lijepo na Meseca, koji natrčava i pokušava na desnoj stativi, no ne uspijeva primiti brzu loptu u izglednoj poziciji. Lopta odmah seli na drugu stranu gdje Ivančević pokušava neuspješno iz voleja, potom i Kulji dobro poslužuje Benkovića, koji je neprecizan sa deset metara od vratiju. Razdoblje napada i inicijative Dugog Sela potrajalo je desetak minuta, nakon čega ponovo domaći preuzimaju odgovornost. Rihtar je u dobroj prilici u 76. minuti u svom prodoru po lijevoj strani no iskosa tešku loptu uspijeva pogoditi u samu gredu. Vidović na nekih 35 metara volejem nabacuje Gluhaku, koji se oslobađa protivničkih igrača i nabacuje u peterac, gdje paralelno utrčava Mesec i u naletu pogađa gredu. Ponovo napada Rihtar, no novi udarac s lijeva Šlogar skida na drugoj vratnici. Intenzivni napad domaćih igrača nagrađen je u 81. minuti.

Mesec iz prostora upućuje povratnu loptu Peci, koji sa 17 metara od vratiju fantastično centrira desnicom direkt na vrata, gdje u peterac natrčavaju Šušković i Vidović, a potonji sjajno reagira i zakucava u lijevi kraj mreže za veliko slavlje Zeline koja ponovo vodi. Vidović tako nagrađuje svoje odlično izdanje u ovoj utakmici i održava obećanje da će biti strijelac u derbiju, što potvrđuje uzdignutim prstom upućenim lijevom kutu Vip lože. Zelina ima 2:1! Do kraja susreta Bijelo crveni ne popuštaju, gosti imaju još jedan pokušaj Benkovića koji u smiraj susreta iz slobodnjaka gađa pokraj vratiju.

ZELINA - DUGO SELO 2:1 (1:0)
SV.IVAN ZELINA - Gradski stadion Gledatelja: 400
SUDAC: Tomislav Jurinčić (Samobor). Pomoćnici: Rešetar, Rončević Uvjeti: odlični
ZELINA:  Kranjčec, Peco, Melnjak, Kotarski, Mladiček, Rihtar, Kiš, Šušković (od 84. Đurđek), D. Vidović, Mesec, Gluhak Trener: Dražen Biškup
DUGO SELO: Šlogar, Matić, Vojnović, Martić, Kikić, Mamuza, Ivančević (od 86. Hrga), Jakirović (od 86. Skorin), Benković, Kulji, Belec  Trener: Igor Kovačević
STRIJELCI: 1:0 - Mesec (28), 1:1 - Ivančević (58), 2:1 - D.Vidović (81)  Igrač utakmice: Damir Vidović