NK ZELINA

Orijent iznenadio Zelinu

12.03.2012.

Prošle jeseni bijelo crvena momčad bila je pod dirigentskom palicom trenera Dražena Biškupa uspješna i kod kuće i na gostovanjima, proljeće nije krenulo u tom ritmu. Nakon važne pobjede protiv Vrapča na svom travnjaku, uslijedio je poraz u Rijeci kod Orijenta. Pobijeđen je klub koji je bio drugi na tablici, poražena je Zelina od kluba koji je bio drugi, ali gledajući od dna tablice. U očekivanjima ovog proljeća, igrači su tako pali na samom startu, na neki način potrošili svoj bonus na pogreške i dobili više imperativa u nastavku sezone. Orijent je otvorio seriju gostovanja, koje se nastavlja u subotu protiv Buja, a odmah potom u utorak i protiv Krka. Turneja po zapadu zemlje počela je neuspješno, stoga u slijedeće dvije utakmice momci moraju pokazati više, puno više od izdanja na Krimeji, gdje su dopustili da ih napaljeni domaćin iznenadi i razliku u kvaliteti kompenzira s boljim pristupom igri i ozbiljnijoj nakani za zaradom što se bodova tiče.
Krimejci su pametno iskoristili i buru, koja je pogotovo u prvom dijelu bila pojačana, a vjetar je okretao kontra Zeline, pa je u pojedinim trenucima igra bila smiješna, jer upućene lopte vjetar je rotirao prema svojoj želji. Na lošem travnjaku, igrači Zeline se nisu snašli, a možda najveća zamjerka je što su prvih 45 minuta uz pojačan vjetar držali loptu previše u zraku, gdje je mnogo teže kontrolirati putanju, nasjevši tako na ponuđeni ritam domaćih igrača, koji se s vjetrom nose daleko bolje, no nenaučeni gosti. Uz sve te nevolje, momcima je bilo teško igrati, no to svakako i nikako nije opravdanje za lošu i neučinkovitu igru, zbog čega je i glavni strateg Biškup tijekom utakmice bio opravdano ljut.
Riječani su sve riješili u prvih pola sata igre, nakon čega više nije bilo ni izglednijih prilika ni pretjerane akcije, kao ni uspjeha u nastojanju Zeline da anulira prednost i vrati susret na početak, uz potrebnu motivaciju za preokret. No, to se nije dogodilo. Samo dva momenta mogu se izdvojiti iz prvog poluvremena, u sedmoj minuti Mesec odigrava za Gluhaka, koji ne uspijeva nastaviti dobro zamišljenu akciju, nakon čega Žarić i Barišić odigravaju kontru, ali također zbog nerazumijevanja ne završavaju akciju. Uopće je komunikacija igrača predstavljala problem na ovoj utakmici. U desetoj minuti ponovo dobra situacija za domaćina, koji uz pomoć vjetra ugrožava vrata Zeline, no Kranjčec sigurno reagira. Do vodstva domaći dolaze u 18. minuti, nakon izvođenja aut udarca, asistirao mu je Brkljača u prostor, a junak dana efektno smjestio loptu u mrežu. Druga prilika na susretu za Zelinu dolazi u 27. minuti, kada Kiš pokušava malo izvan prostora, no teška lopta završava previsoko. Zato 3 minute kasnije ponovo slave Orijentaši, nakon još jedne rupe u obrani Zeline, gdje Leskur uzima loptu, poslužuje Devovića, koji iz blizine ponovo matira Kranjčeca.
Orijent je rano uspio razbiti koncentraciju Zeline, koja je kontra bure imala i zaigranog i motiviranog domaćina, koji je preuzeo igru, imao više točnih lopti i daleko korisniji posjed.
Odmah na početku drugog dijela pokušava Novaković s desne strane nakon proigravanja Maroševića, no lopta je zafelšala previše udesno od vratiju. Rade gosti pritisak i oko 60-e minute, karusel igrača Zeline napucavalo je na nekoliko metara od vratiju Hasambegovića, najkonkretniji je bio Juroš, no ništa od tih pokušaja ni nakon odbijene lopte koja dolazi do Novakovića uz završetak s jednakim uspjehom. Do kraja konkretniji su bili domaćini, no rezultat se nije mijenjao.

ORIJENT - ZELINA 2:0 (2:0)
Rijeka, stadion na Krimeji Gledatelja: 200
SUDAC: Stjapan Novosel (Kamanje). Pomoćni: Adrijano Delač (Karlovac), Željko Bučar (D.Resa) Teren loš, bura
ORIJENT: hasanbegović, Brkljača, Leskur, Kovačević (od 69. Čubelić), Rabar, Polegubić, Žarić (od 61. Vidmar), Škarica, Devović (od 77. Štanfel), Barišić, Grbac. Trener: Davor Dželalija
ZELINA: Kranjčec, Đurđek, Melnjak (od 72. Kaniški), Kotarski, Mladiček, Gluhak (od 46. Šušković), Kiš, Novaković (od 76. T.Vidović), Juroš, Mesec, Marošević. Trener: Dražen Biškup
STRIJELCI: 1:0 - Devović (18), 2:0 - Devović (30) Igrač utakmice: Haris Devović