Nes(p)retni poraz u Novalji

10.10.2011.

Najdalje putovanje Zeline ove sezone nije donijelo nastavak uspješne serije Dražena Biškupa. Serija pobjeda zaustavljena je u Novalji na otoku Pagu. Dva su se derbija igrala u subotu, jedan u Novalji, gdje je gostovala Zelina i drugi u Senju, gdje je Nehaj ostvario ostanak na prvoj poziciji, a Vrapče upisalo i treću utakmicu bez pogodaka.
Novalja definitivno nije momčad iz prošle sezone, kada je otočane Zelina dva puta matirala s petardom, trener Datković ove je sezone igru svoje ekipe posložio na način na koji mogu ostvarivati željeni rezultat bez obzira na jakost protivnika. Pokazalo se to i u ovom kolu, kada je jaka Zelina došla oslabljena, iako to nije razlog poraza. Izostanak Ivanušića, Maslaća, Meseca i Slunjskog se osjetio, mada po igri nije bio presudan čimbenik poraza. Najkraće rečeno, bijelo crveni su ispustili ponuđenu meč loptu, radovali se samo minutu i potom sve uprskali. Dario Melnjak je bio egzekutor Nemecove mreže u 71. minuti susreta nakon puno taktiziranja i neefikasnih akcija na obje strane. Nije se slavlje još ni stišalo, a akcija Novalje i pogreška naše obrane minutu kasnije vraća sve na početak, a Lalić u smiraj susreta donosi odluku o pobjedniku. U međuvremenu se svašta događalo.
Nakon početnog zagrijavanja i ispitivanja pulsa protivnika, konkretnije akcije nakon petnaeste minute, prvo mlaki pokušaj Poropata s boka, a potom i Melnjaka glavom, neopasno za vratare. Tri minute kasnije polukontra Kiša, zaustavljena od Darmopila, pa još jedna u kojoj Kiš puca neprecizno. Potom par pokušaja domaćih, prvo Peršić s 35 metara gađa iznad vratiju, potom Poropat s dvadesetak metara nakon oduzete lopte na sredini i na kraju Kostešić glavom. Najbolja prilika u 42' za Kiša, koji prodor završava jedan na jedan s domaćim vratarom, udara s desne strane odličnim udarcem, no uspijeva se Nemec obraniti.
U drugom dijelu igra i dalje na strani Zeline, poluprilike kod domaćih. Nakon neopasnog Gagića, Poropat ubrizgava loptu pred vrata, no Mladiček sigurno otklanja opasnost, potom i Gagić pokušava s 25 metara ali previsoko.
Zelina do zasluženog vodstva dolazi u 71' u lijepoj akciji Štorge, koji je stvorio priliku odmah po ulasku u igru, proveo je loptu po desnom boku, a prodor ka sredini završava nabačajem za Melnjaka, koji s nekih osam metara zakucava u mrežu. Slavlje, koje je vrlo brzo pretvoreno u muk, jer samo minutu kasnije, dok se strasti nisu ni smirile, Gagić pronalazi mogućnost za kontra pokušaj domaćih, koji nekoncentriranoj obrani bježi i zakucava za izjednačenje. Umjesto pozitivnog šoka, bijelo crveni su doživjeli prenaglu promjenu koja ih je kasnije koštala bodova. Trebalo je samo malo koncentracije i prekida igre, i konsolidacija naših redova bi bila uspostavljena, što bi susret odvelo u sasma drugom smjeru, no umjesto radosti dodatni pelin je gostima zadao Lalić, koji pet minuta prije kraja u akciji Novalje po lijevoj strani fino završava napad, a lopta se u šumi nogu na kraju zaustavila u Kranjčecovoj mreži. U posljednjih pet minuta nije bilo prilike za novo izjednačenje. Zelina je u par navrata bila u dobrim prodorima na protivničku mrežu, no zaustavljala ih je ocjena sudaca o zaleđu, od kojih je bar jedno bila kriva i pogrešna procjena, čime su bijelo crveni bili oštećeni, kao i kod namjernog udaranja Kostešića, koji je otvoreno krenuo na Štorgu u blizini i suca Brusića i pomoćnog suca, no umjesto direktnog crvenog Kostešić, ali i Štorga (!) dobivaju opomene. Toliko o suđenju i sudačkoj korektnosti, zbog koje su i domaći navijači uputili zvižduk glavnom arbitru.
I nakon ovog poraza, Zelina ostaje u igri. Iako je pala za jednu poziciju, nova meč lopta na ponudi je u subotu kada u jesenskom derbiju na gradskom stadionu gostuje vodeći Nehaj. Poklopi li se rezultat u Bujama, koje očekuju Novalju, bijelo crvenima se u subotu uz pobjedu nudi prilika za preuzimanje vodstva na tablici. Moglo se to dogoditi već u Novalji...

NOVALJA - ZELINA 2:1 (0:0)
NOVALJA - Stadion Cissa Straško Gledatelja: 100
SUDAC: Goran Brusić. pomoćni: Badjuk, Barbić Teren: mek
NOVALJA: Nemec, Poropat (71-Sliško), Azinović, Peršić, Vidović (60.-Lalić), Darmopil, Gagić, Kostešić, Datković, Karamarko (82.-Badurina), Bosilkovski Trener: Ivica Datković
ZELINA: Kranjčec, Peco, Melnjak (84.- Kovačević), Kotarski, Krišto, Mladiček, Đurđek (70.-Štorga), Šušković, Juroš, Kiš, Marošević Trener: Dražen Biškup
STRIJELCI: 0:1 - Melnjak (71), 1:1 - Gagić (72), 2:1 - Lalić (85) Igrač utakmice: Zoran Gagić