NK ZELINA

Neočekivano posrtanje Zeline

07.05.2012.

Sami sebi su igrači lidera na tablici zakomplicirali završnicu sezone samo četiri kola prije kraja. Iako nema sumnje da će Bijelo crveni odraditi svoj posao do kraja i pokušati zadržati vodeću poziciju na tablici, koju čuvaju već dvadeset kola u nizu, priskrbili su si za to teži i neizvjesniji način te anulirali mogućnost još jedne pogreške, kakvom se pokazala Segesta. Zelinska sjena, Vrapče ponovo se približilo na samo tri boda i zaprijetilo da u posljednjim metrima ovosezonske utrke preuzmu vodstvo i u cilj naposljetku utrče kao prvaci.Nakon posrtanja Zeline na svom stadionu, dodatni motiv je zavladao među Žutima, koji će zasigurno posljednje službene utakmice odraditi maksimalno, što je Zelini novi teret, koji pomiješan s imperativom, samo finale sezone čini napetim i neizvjesnim. Vrapče nema drugoligaške ambicije, niti licencu u džepu, no žele naslov prvaka, kako bi u novu sezonu i novu ligu krenuli kao prvi favoriti. Najkonkretnijeg suparnika žele ostaviti u svom ligaškom društvu, iako se u Svetom Ivanu nitko s tim neće složiti, jer za viši rang rezultat je praktički osiguran, još su neizvjesnosti oko licence i tajanstvenih kvalifikacija, čiji se sadržaj i opseg još ne zna. Dakle, posla je još puno, protiv Segeste je napravljen korak unatrag, no sve su još mogućnosti i opcije u igri, tako da je pred dečkima u bijelo crvenim dresovima šansa da ono što su uprskali, sada poprave i svoj veliki respekt potvrde naslovom, kojeg čuvaju još od sredine jeseni.
Istu tu Segestu su jesenas dečki matirali s petardom usred Siska i očekivali su sličan uspjeh i pred svojim navijačima. No, za takav niz potrebna je i igra, a igra je u subotu posve izostala. Mlačno, bezidejno i bezvoljno s očitim krivim taktičkim pristupom i neangažiranošću, dozvolili su domaći da im susret diktira nejaka Segesta. Previše povlačenja u svoj prostor, nedovoljno agresivnosti u igri naprijed i niz, ogroman niz pogrešnih i izgubljenih lopti, razbili su svaki pokušaj povratka u svrsishodnu igru. Igrači su ponizili sebe, ali se i grubo narugali svojim simpatizerima na tribini, koji su susret napustili vidno razočarani, jer osim pogotka Maroševića i par intervencija Kranjčeca, u sadržaju utakmice bile su praznine s tek pokojim sporadičnim pokušajem konkretnije akcije. Razočarenje je bilo prvenstveno u iskusnim i provjerenim igračima, koji su pružili svoj minimum, a u indoletni pristup igri povukli sa sobom i one (mlađe), koji su željeli podići razinu igre barem za stupanj više. I zato baš ti, iskusniji igrači, među kojima su i oni s prvoligaškoim pedigreom, trebaju preuzeti najveći dio krivice.
Iako bez konkretnije kvalitete, gosti su vrlo brzo pročitali protivnika i u svojim mogućnostima odigrali bez ljepote i bez nekih veličanstvenih poteza, no odigrali su koliko im je trebalo za pobjedu, kakva god ona bila. Tri boda otišla su put Siska i iako je ukupan skor ove sezone 6:3 u korist Zeline, bodovi su podijeljeni, a Sisčani si priskrbili novi tračak nade da ipak pokušaju dostići četvrto mjesto, koje bi im dalo mogućnost sudjelovanja u kvalifikacijama i licenci. Vrlo su tanki izgledi za to, gotovo teoretski, no kada bi se to dogodilo kojim slučajem i Segesta izborila ono u što su Zelinčani sigurni, tek tada bi ovaj susret dobio svoju katastrofalnu težinu.
Ni jedna momčad nije lišena loših utakmica i loših izdanja, no igra lidera na tablici i potencijalnog prvaka ni izbliza ne izgleda kao ova protiv Segeste. Ni umor, ni zasićenost, ni loš dan, ni nedostatak svježine, ni postava momčadi, ništa ne može prepoznatljivu i atraktivnu igru Zeline opravdati onim što su pokazali u ovoj utakmici. Trener Dražen Biškup i njegovi vojnici sada imaju ozbiljan i teži put opravdanja za loše izdanje. Pravo na pogrešku igrači su izgubili, jer Segesta nije jedina magla u ovoproljetnoj seriji, a došla je u nezgodan trenutak i naravno da samokritika sada treba biti izražena i pretvorena u pozitivu, u kojoj će u preostale četiri utakmice dečki ispraviti pogrešku i svojom igrom nadoknaditi izgubljene bodove, te na kraju sa slavljeničkim šampanjcem nazdraviti uspješnoj sezoni. Na kraju krajeva, sa svime što su ove sezone napravili, to su i zaslužili - slavlje pobjednika. Jer, iako je kritika u ovom trenutku potrebna i neizostavna, ona se kod igrača mora shvatiti na pozitivan način i stimulirati ih da dokažu da su najbolji. Ovim porazom nije sve izgubljeno, nije sam poraz bolan, koliko je bolan način na koji je ostvaren.
Već sutra Bijelo crveni putuju u Novi Vinodolski, kojeg je Vrapče u subotu pregazilo. Našim dečkima upravo to treba, da učine isto što i Vrapče, ostanu prvim favoriti za prvaka i čekaju posrtaj konkurenta. Jer Zelina prava za posrtanjem više nema. To pravo izgubilo se na putu za Sisak.

Poluprilikama predaleko od vratiju

Prvi pokušaj imao je Juroš u šestoj minuti, no s nekih 18 metara udarac je bio previsok. U 13. minuti Ramadani koristi pogrešku domaće obrane i stvara dobru priliku, no u velikoj gužvi lopta naposljetku završava u autu. Tri minute kasnije opasan je Šest, koji smjelo prodire po desnoj strani i odlučno puca, no uspijeva Kranjčec izbaciti njegov udarac. U 25. minuti ponovo prilika za domaće, Kiš iz slobodnjaka s lijevog boka puca pred vrata, no najspretniji je u preuzimanju lopte bio vratar Dolenčić. Pred kraj prvog dijela još dva pokušaja domaćih. Prvo pokušava Marošević s dvadesetak metara iz prekida, a Gluhak bombu šalje uz lijevu vratnicu. Najizglednije je bilo u posljednjoj minuti prvog poluvremena. Oduzetu loptu Kiš provodi na kontra stranu, poslužuje Maroševića, koji uspijeva samo za korner, iz kojeg se lopta opet vraća na domaću jedanaesticu koji ne uspijeva u pokušaju glavom.
Nakon 15 minuta igre u nastavku opasni su u jednoj akciji bili Melnjak i Juroš. Dario nabacuje s lijevog boka, Juroš pokušava s dvadesetak metara, ne uspijeva, pa Mladiček u slalomu prolazi do peterca, no tu se naši igrači nisu snašli i propustili priliku za vodstvo. No, uspijeva to Maroševiću šest minuta kasnije, kada slobodnjak precizno šalje u mrežu. Vremena za slavlje nije ni bilo, jer "turski sindrom" kaznio je domaće. Nakon samo minutu Saša Šest izjednačava! Brza akcija gostiju iznenadila je domaću obranu, koja dopušta Šestu da dođe pred sama vrata i poentira.
Marošević je bio jedan od rijetkih koji se trudio u domaćem sastavu, pa je i veći dio poluprilika na njegovoj strani, nakon pokušaja iz prekida sa dvadesetak metara, sa Šuškovićem stvara dobru priliku u prostoru, no udarac je završio iznad okvira.
Ponovo je obrana zakazala u 76. minuti, kada se Vučiniću ponudio otvoren prostor pred mrežom domaćih, a iskusni igrač takvu priliku ne propušta i donosi svojoj momčadi vrijednu pobjedu. U posljednjim trenucima u dobroj prilici za odgovor nalaze se Rihtar i Dominović, koji s lijeva poslužuju Maroševića, no lopta ponovo odlazi iznad mreže.

ZELINA - SEGESTA 1:2 (0:0)
SV.IVAN ZELINA - Gradski stadion Gledatelja: 220
SUDAC: Goran Krneta (Umag). Pomoćni: Badjuk, Barbić (oba Rijeka) Uvjeti: vrlo dobri
ZELINA: Kranjčec, Đurđek (od 46. Šušković), Melnjak, Kotarski, Mladiček, Krišto, Kiš, Gluhak (od 69. Dominović), Juroš (od 78. Rihtar), Mesec, Marošević Trener: Dražen Biškup
SEGESTA: Dolenčić, Hannich, Borković, Medarić, Eberl, Zenuni, Kovačić (od 89. Milinković), Lovrić, Šest, Svetopetrić (od 61. Vučinić), Ramadani (od 87. Balen) Trener: Hrvoje Braović
STRIJELCI: 1:0 - Marošević (65), 1:1 - Šest (67), 1.2 - Vučinić (76) Igrač utakmice: Darije Vučinić