Lijepa uspomena i gorčina poraza

22.03.2010.

Kažu, u nogometu se pamti samo rezultat. Diktira taj skor uspješnost ekipe, rank na tablici i statistički otisak u arhivi. Šturim podacima i Novljanska utakmica će naposljetku tako biti upisana: Novalja - Zelina 1:0. Međutim, iza tih 1:0 sadašnja postava bijelo crvenih, Uprava kluba i mnogobrojni navijači, koji su svjedočili ovom susretu na stadionu CISSA, imat će u sjećanju mnogo širu arhivu podataka i dojmova, što će ovu utakmicu učiniti drugačijom, za mnoge posebnom.

21. KOLO HNL 3                                            NOVALJA - ZELINA         1:0 (1:0)
Novalja, stadion CISSA GLEDATELJA: 150
SUDAC: Željko Kozina. Pomoćni: Tomislav Fiolić, Luka Biloš (svi Zagreb) VRIJEME: oblačno
NOVALJA: Kalinić, Kristić, Kurilić, Ljevaković, Tudor (65.- Đulabić), Tičak, Tucaković, De Souza, Čirjak, Poropat (83.- Branković), Brozović (kapetan) TRENER: Ivica Datković
ZELINA: N.Đurđek, Kwedi, A.Cetina, Tabi (46.- I.Đurđek), Bingula, Vrdoljak (65.- Erdeli), Gavrić, Rac, Ćorić (46.- Šušković), Lukić (kapetan), Guja TRENER: Srečko Lušić
STRIJELAC: 1-0 Lovre Čirjak (24.)

Novljanska priča Zeline započela je lijepo, a završila gorko. U svom tom kolažu paških događanja, na pijedestal treba staviti ono najljepše i vjerojatno najbitnije - prijateljstvo dva kluba, koje je obilježilo protekli vikend. Tradicionalno odredište Prigoraca u gradić na Pagu i ovog je puta bilo u lijepom broju. Uz seniorsku postavu, put slanog otoka otisnuli su se i veterani, koji su odigrali prijateljski susret s klubom, s kojim se njeguju dobri odnosi, koji su ovog ožujka produbljeni i intenzivirani. Naši su veterani slavili 4:2 (pogotke su postigli Krklec 2, Nizek i Zmazek), a potom ne rezultat, već prijateljstvo okrunili zajedničkim druženjem i obećavajućom suradnjom u budućnosti, koju su potvrdili i članovi Uprava oba kluba. Tim smjerom uspostavljen je i odnos u seniorskim sastavima. Novaljani  pamte topao i prijateljski doček na jesenskom susretu u Zelini, uzvratili su istom mjerom. Rivalitet je bio samo tijekom devedeset minuta na terenu. Od stotinu pedeset gledatelja na stadionu, više od polovice bili su navijači Zeline. Ovoga puta ni to nije pomoglo. Razočarani i s okusom pelina napustili su stadion i Novalju s ciljem da se utakmica zaboravi, a sjećanje na lijep vikend sačuva u sjećanju.
Občano, ali mirno i pomalo vjetrovito vrijeme uz dobar teren naslućivali su dobar prvenstveni sraz dvaju klubova s istim ambicijama - pobjedi. Zelina je željela nastaviti dobru seriju bez poraza, koja traje od nesretne Crikvenice ujesen, a Novalja je svoj prodor na tablici željela i ovoga puta potvrditi. S dodatnom motivacijom, jer Zelina je klub kojeg respektiraju i za kojeg su znali da moraju pružiti maksimalni angažman da ih pobjedi. Prvo poluvrijeme susreta održavali su bijeli taj tempo, pronašlli odgovor na igru bijelo crvenih, u par navrata priprijetili ( Tucaković već u 6. minuti, potom Poropat i kapetan Brozović), no realizacija je uslijedila u 24. minuti, kada je mladi igrač Lovre Čirjak iskoristio dobar nabačaj Tucakovića iz slobodnjaka i pronašao put Đurđekove mreže. Proslavio se mladi izdanak Dinamove škole, iako moramo priznati da je pogodak više rezultat pogreške naše obrane, no maestralnosti strijelca. S druge strane, bijelo crveni su imali izglednijih prilika, pa u osmoj minuti bilježimo vrlo dobar nabačaj Čorića Ćirilu Guji, koji je u prodoru prema vratima uspio tek pokraj vratnice. Ključni trenutak susreta bila je 14. minuta, kada je na samoj liniji kaznenog prostora, točnije pola metra unutar prostora srušen Guja, no sudac Kozina nije vadio svoju zviždaljku, koju je ipak tijekom susreta često vadio zbog prekršaja. Nakon toga osjetio se psihološki pad gostiju, koji su nastavili s pokušajima poentiranja, međutim bez uspjeha. Rac je pokušao iz slobodnjaka pucati direktno u varta, a izdvojit ćemo i dobru priliku Kwedija koji pogađa vratnicu. U nastvaku pritisak Zeline, koji je rezultirao da se igralo uglavnom na polovici Novalje, no ni u stalnim napadima do mreže se nije uspijevalo doći, dok domaći bilježe tek par kontri i nepreciznost u završnici. Sredinom drugog dijela trenutak za udžbenike iz nogometna. Guja u prodoru ulazi u kazneni prostor jedan na jedan i biva srušen, međutim arbitar Kozina ne dosuđuje očiti školski udarac s bijele točke, naprotiv Guja dobiva i upozorenje zbog pada (!). Uzaludni su bili protesti naših igrača i čitave tribine, jer i domaći su priznali da se radi o očitom jedanaestercu. Ako bi i prvi nedosuđeni bio za Oko sokolovo, u što sumnjamo, drugi je čist ko suza. Ali suza je ostala u oku samo gostujućih, pa je bilo vrlo teško ponoviti Rovinj, gdje je u istoj situaciji Ćorić u posljednjim trenucima ipak uspio donijeti kakvo takvo zadovoljstvo.

Riječ struke                                                                                                                                                          SREČKO LUŠIĆ
Ponavlja se isto što sam komentirao nakon susreta u Rovinju. Protiv Novalje smo odigrali bolje, pogotovo u drugom poluvremenu, gdje smo postigli apsolutnu dominaciju na terenu, no ovoga puta nismo uspijeli izboriti ni bod. Nismo realizirali nekoliko zicera, olako smo doveli domaće u poziciju za pogodak, no svakako je ritam igre usmjerila i gorčina nakon dva nedosuđena jedanaesterca na Guji, pogotovo drugog gdje je naš napadač u čistoj situaciji srušen u dubini prostora.

Činjenica je da u prvom dijelu naši dečki nisu bili na visini svog zadatka, da nisu realizirali prigode i olako primili gol, no apsolutna dominacija u nastavku trebala je donijeti nagradu, međutim semafor je ostao s jedinicom na svojoj lijevoj strani. Novaljanima treba čestitati na pobjedi, to je dobra ekipa, koja je zasluženo u gornjem dijelu tablice, iako naši nisu razočarali, izostat će čestitke, jer na koji god način izgubili, poraženi su. Bijelo crveni i bijeli odigrali su u rivalstvu i želji za pobjedom i to treba priznati, ostali na terenu ovaj ispit nisu položili, barem ne u smjeru protivnika ove utakmice. I to je gorčina koju Zelinčani nose iz Novalje. Ni krivi ni dužni, postali su pretplatnici na jedanaesterce i tu pretplatu koriste već treće kolo zaredom, u kojima su čak četiri puta oštećeni u očitim situacijama za bijelu točku. U svemu tome, promakla je još jedna činjenica: Zelina nije izvijesila drugoligašku zastavu, pa ne predstavlja opasnost onima koji se za taj rang bore. Želja za ostankom u vrhu tablice će biti ostvarena, jer ova kvalitetna ekipa to zaslužuje. I njihovi vjerni navijači, koji će zajedno s momčadi progutati još jedan pelin, ali se nastaviti radovati novim uspjesima bijelo crvenog sastava.
Ovoga tjedna očekuju nas dvije utakmice. Već sutra Srečko Lušić svoju ekipu vodi u Kutinu na prijateljsku utakmicu s Moslavinom, kojoj gori pod nogama u drugoj ligi, a subotnja pobjeda nad visokopozicioniranim  Pomorcem daje im samopouzdanje u borbi za opstanak. Zelini će ovaj susret biti dobar za ublažavanje gorčine i pripremu za povratak na svoj stadion, gdje u subotu dočekuje Rudar, ekipu koja nas je porazila ujesen u Labinu. Pred svojom publikom dečki će pružiti svoj maksimum i pokušati dokazati svojim navijačima da su i dalje u igračkoj seriji. Svakako žele zadržati dugi kontinuitet neporaženosti na zelinskom travnjaku.