HNL3: Opatija ponizila Moslavinu

30.08.2010.

Nakon točno tri mjeseca ljetne stanke i pripremnog perioda, trećeligaši su krenuli s centra na početku nove prvenstvene sezone zapadne skupine. Ne samo nove, već i posljednje u sadašnjem sastavu. Reorganizacijom nogometnih liga u Hrvatskoj, koja nastupa slijedeće sezone, sadašnje tri treće lige preformirat će se u čak pet. Nama nazanimljivija, zapadna bit će podijeljena u dvije nove, pod sadašnjim imenom natjecanje će nastaviti klubovi sa zapada Hrvatske, odnosno Istra i Primorje, dok će klubovi zagrebačkog prstena na godinu igrati u trećoj središnjoj ligi, ma kako ju nazvali, ali koja će ponovo biti najjača liga u trećem rangu, jer osim klubova koji se sada natječu za zapadnu ljestvicu, u ligu će uči i nižerazredni, sadašnji četvrtoligaši, ali dobri i kvalitetni klubovi, kakvih u našoj regiji ima dovoljno za stvaranje jake skupine. Reorganizacija koja za cilj ima ojačanje županijskih liga, ukidanjem sadašnjih četvrtih, odnosno preimenovanjem u novim sustavima ujedno će i pojevtiniti natjecanje, barem u našoj ligi, jer neće više biti stalnih relacija kopno-more. Za takav se sustav već par sezona zalažu klubovi s Jadrana, koji i sada sačinjavaju većinu s čak 11 predstavnika u sadašnjoj zapadnoj ligi.
Ova reorganizacija ove je sezone stoga umanjila onu draž od prošle, jer neće biti toliko naboja i strahova, naime prvi će u kvalifikacije za drugu ligu, a reorganizacijom će se obje lige popunjavati. To i jest jedan od glavnih razloga zbog čega ni jedan klub naše lige nije na početku sezone izvjesio drugoligašku zastavu, kao što je to primjerice nekoliko klubova učinilo na startu prošle sezone.  Međutim, to ne znači da borbe neće biti, naprotiv ujednačenije snage u ovoj sezoni nikome ne daju uvjerljivu prednost, ali ni pretjerani strah od ispadanja, pa će borba za čelne pozicije biti ravnopravna za sve klubove, koji su si takove ciljeve postavili. Nakon samo jednog odigranog kola, rano je bilo što prognozirati, startne pozicije su ostvarene nekome na radost, nekome i ne previše po volji, no tek nakon nekoliko odigranih kola, bit će vidljivi kandidati za gornji odnosno donji dio tablice.
Najbolji zalet imala je Opatija, koja je kao novak u ligi deklasirala bivšeg drugoligaša Moslavinu nakon 5:2, nažalost pred samo osamdesetak gledatelja na premijeri u turističkom središtu pokraj Rijeke. Kutinjani su krenuli sami u ponor autogolom već u petoj minuti, ubrzo je Adler pojačao prednost domaćina, a pogodak Cerovečkog dao nade Moslavcima za ipak umjereniji nastavak, no neizvjesnost je trajala samo dvije minute, nakon čega su Opatijci mirno i efikasno priveli susret kraju.
Zelina je odigrala po jakom pljusku s nepoznanicom s otoka Krka, uz veliki broj prilika i ozbiljan pristup protivniku s odmjerenom dozom respekta, proučavali su ih prvo poluvrijeme i bez obzira na vodstvo otočana, u nastavku s tri krasna pogotka riješili utakmicu za dobar start u sezoni. Vrapče je istim rezultatom uvjerljivo odigralo protiv Novalje, koja nije pokazala srčanost iz prošle sezone, pa je nakon tri lopte u svojoj mreži uspjela na kraju samo ublažiti startni poraz. Vrbovec unatoč pola tisuće gledatelja na svom stadionu nije uspio više od remija s ambicioznim klubom iz Sesveta. Radnik nije pokazao previše, prednost domaćih eliminirali su udarcem s bijele točke, a mnogobrojni Vrbovčani razočarano su napustili stadion, jer momčad Tomice Pisačića pokazala je puno više od gostiju.  Još jedan novak u ligi, Dugo Selo startalo je remijem s uvijek nezgodnim Grobničanom. Šok za gledatelje na premijeri u Dugom Selu bio je već u sedmoj minuti nakon pogotka Flege, no već dvije minute kasnije Tabaković je poravnao rezultat, koji se do kraja nije mijenjao. Orijent je protiv Rudara krenuo sigurno i efikasno s dva pogotka u prvom dijelu, gosti u nastavku uspijevaju umanjiti rezultat za konačnih 2:1. Jadran i Medulin krenuli su s jedinicim, ali na žalost gledatelja bez pogodaka. Segesta je prvu utakmicu u ovom rangu okončala sa sigurnih 2:0 protiv Rovinja, a jedini u gostima s punim plijenom bili momci Denisa Lopca, podno Senjske tvrđe Crikvenica je trobod ostvarila svojim najčešćim rezultatom od 1:0.