Furiozno protiv Novalje

15.04.2012.

Uvjerljivom i svojstvenom igrom, Zelina je preskočila još jednu prepreku u proljetnoj trci šampiona. Ovoga puta pala je Novalja, koja je tri puta vadila loptu iz svoje mreže, sva tri u efikasnijem i boljem prvom poluvremenu, mada je sijaset prilika bilo i u nastavku, no nišani nisu bili točno podešeni, pa je rezultat iz 34. minute ostao na semaforu i po isteku devedesete.
Prva prijetnja bila je već u drugoj minuti susreta, kada je Šušković poslužio Vidovića na drugoj stativi, no rezultat je bio samo korner, iz kojega je Kiš dobro nabacio, a Kotarski pokušao glavom, no lopta se zaputila pokraj vratnice. U istoj minuti u duelu s protivničkim igračem stradao je Goran Juroš, koji je zaradio ozbiljniju ozljedu iznad oka, srećom je prošao bez frakture arkade. Neplanirano je stoga trener Biškup morao posegnuti za prvom izmjenom na startu utakmice i uveo Alena Gluhaka. Kasnije će se pokazati da su još tri ozljede bile izravan put za zamjene, već u 29. minuti izbačen je i Dario Melnjak, kojemu je stradao trbušni zid, pa je u igru ušao Filip Rihtar, samo par minuta kasnije ozljedu je zaradio i Damir Vidović, međuti hrabro je izdržao sve do kraja utakmice, iako je u kriznom razdoblju morao napustiti travnjak, međutim u međuvremenu je ozljedu zaradio i Ivanušić, kojemu je stradala peta, pa je Peco zamijenio njega, a Vidović ostao u igri. U izrazito fer i korektnoj igri, kakva je u subotu bila na zelinskom travnjaku, teško je prihvatiti ovaj broj ozljeda i činjenicu da sudac Jelenčić nije imao potrebe ni jednom vaditi karton s opomenom, no radi se o hendikepu koji je zadesio domaću svlačionicu.
Vratimo se prilikama. U desetoj minuti Vidović uzima loptu na sredini i sam provodi po sredini, odlučivši se na dvadeset metara na šut, koji u opasnoj putanji ipak ne dolazi do cilja. Bila je to uvertira za prvu majstoriju domaćih igrača.
Kao i većina drugih akcija i ova je potekla na sredini od odličnog Kiša, koji upošljava Ivanušića na desnoj strani, Jurica nesebično produžuje loptu do boka, gdje Šušković izigrava trojicu protivničkih igrača i precizno nabacuje pred vrata, gdje pokraj dvojice igrača utrčava kapetan Zeline i i direktno oči u oči s vratarem plasira mrežu u lijevi kraj mreže. Zelina zasluženo vodi sa 1:0

Na uvjerljivu nadmoć odličnog domaćina nije se dugo čekalo, samo koju minutu kasnije nova akcija Zeline po lijevom boku, gdje Melnjak provodi loptu dublje prema prostoru i centrira u peterac, gdje Marošević čeka dobro pročitavši Bumbarovu nakanu i rutinirano matira vratara Nemeca. Novo slavlje na tribinama za 2:0
U 24. minuti pokušava i Šušković, koji negdje na sredini prima loptu i prodire u prostor, no ne sjeda mu lijepo za pokušaj loba nad vratarem. No, uspijeva to Gluhaku deset minuta kasnije. Motor sredine Ivan Kiš nabacuje na lijevi bok na Gluhaka, koji prolazi protivničkog igrača i neočekivano s dvadesetak metara snažno tuče na vrata, a dobro odmjeren i precizan siloviti udarac završava pod gredom Nemeca, koji je nemoćno samo pogledom mogao ispratiti novu trešnju svoje mreže. Prekrasan pogodak Gluhaka začinio je ovo odlično izdanje Zeline, jer u nastavku susreta zabilježili smo niz prilika, no pogodaka više nije bilo.
Gosti iz Novalje prvu su priliku imali tek u 40. minuti, kada se Prskalo oslobodio bijelo crvenih igrača i u polukontri pokušao iznenaditi Kranjčeca, no jedinica Zeline sigurno brani. Na kraju prvog dijela Ivanušić lijepo centrira s desnog boka direkt na vrata, no Nemec ovoga puta uspijeva skrenuti loptu s druge vratnice.
Na početku drugog dijela u igri Novalje se vidjelo da prihvaćaju status gubitnika u utakmici, no žilavo su pokušavali nešto učiniti, a domaći su se igrači malo opustili, ipak ne dozvoljavajući preuzimanje igre od strane gostiju. I u trećoj brzini držali su igru u svojim nogama. U 57. minuti presing su odigrali Šušković i Gluhak, doveli loptu pred vrata, gdje silovito tuče Marošević, no lopta odlazi iznad mreže. Samo dvije minute kasnije Rihtar uzima loptu, prvo kombinira sa svojim suigračima, no kako prostora nije bilo, odlučuje se na šut, kojeg dobro plasira, no gosti uspijevaju otkloniti opasnost. I slijedeća je akcija krenula od Rihtara po lijevom boku, no fini nabačaj na Maroševića ne uspijeva, prevelika je gužva bila oko njega za konkretniju završnicu. Petnaest minuta prije kraja Marošević i Šušković dobro zamišljenu akciju okončavaju kornerom za Kiša, koji dobro nabacuje Maroševiću, ovaj pokušava neuspješno glavom. U 80. minuti prvi strijelac lige odlično poslužuje Rihtara, koji ne primjećuje odlično pozicioniranog Šuškovića na drugoj stativi, odlučuje se na šut, koji se pokazao nepreciznim i previsokim, odmah pokušava i Marošević, no Nemec skida.
Bijelo crveni su odigrali vrlo dobro, ne obraćajući pažnju na nemoćnog protivnika, koji nije ni ulazio u konkretnije prilike za pogodak, dok su domaći rafalno tukli po vratima Nemeca, gosti su sporadičnom paljbom taktizirali na iznenađenja, koja nisu naišla na plodno tlo. Zelinski travnjak za njih je bila preteška misija. Konačnih 3:0 najblaži je poraz, obzirom na viđeno na zelinskom travnjaku, koji je unatoč preuređenju i izostanku tribina okupio preko 200 gledatelja, koji su zadovoljno napustili stadion nakon uvjerljive i plodonosne igre svog kluba.

ZELINA - NOVALJA 3:0 (3:0)
SV.IVAN ZELINA - Gradski stadion Gledatelja: 220
SUDAC: Vedran jelenčić (Kastav). Pomoćni: Ivo Perković (Sisak), Krunoslav Božićek (Kutina). Četvrti: Ivan Ribarić (Rijeka). Delegat: Marica Kesak (Zabok) Uvjeti: odlični
ZELINA: Kranjčec, Ivanušić (od 62. Peco), Melnjak (od 29. Rihtar), Kotarski, Mladiček, Da Vidović, Kiš, Šušković, Juroš (od 7. Gluhak), Mesec, Marošević Trener: Dražen Biškup
NOVALJA: Nemec, Bubalo, Azinović, Kurilić, Poropat, Badurina, Prskalo, Sliško, Gagić, Šuker (od 78. Tonković), Bošković Trener: Ivica Datković
STRIJELCI: 1:0 - Mesec (12), 2:0 - Marošević (17), 3:0 - Gluhak (34) Igrač utakmice: Ivan Kiš