Neokrznuti na Poljudu

02.09.2012.

Dugotrajno putovanje u Split se isplatilo. Bijelo crveni otišli su puni želje i optimizma, doma su se vratili s trijumfom, bodovima i pobjedom. Primorac je usred Poljuda morao priznati poraz i čestitati boljoj momčadi, koja je obranila svoju mrežu i tri puta primorala domaćeg vratara vaditi loptu iz mreže. Zelinski stoper ostao je među najboljim strijelcima lige, a uz Kristića, a proradili su nakon kupa i u prvenstvu Marko Trojak i Tomislav Medved. BC su odigrali disciplinirano, ofanzivno, povezano i hrabro. Nije na njih utjecao ni (prazan) velebni poljudski stadion, na kojem se okupilo manje od dvjesto gledatelja, među njima i vjerni pratitelji zelinske momčadi na gostujućim utakmicama, kojima ni Split nije bio predaleko.
Domaćin je u utakmicu krenuo oprezno, želeći prije proniknuti u igru nepoznate momčadi, gosti nisu imali nikakvih kalkulacija, već su susret otvorili na svoj način, ofanzivno. Već u trećoj minuti konkretan napad Zeline, kapetan Vedran Mesec bio je u prodoru kroz kazneni prostor, a u idealnoj situaciji za završni šut je srušen od strane domaćih obrambenjaka i sudac nedvojbeno pokazuje na bijelu točku. Sigurnio realizator bio je Matija Kristić, koji tako vrlo rano prednost stavlja na stranu gostiju. Na neki način su svoju pogrešku igrači Primorca platili, jer goste je pogodak još više digao i preuzet je poljudski travnjak. Bijeli su pokušavali ugroziti Kranjčecovu mrežu iz prekida i s bokova dubinskim loptama, no nije uspjevalo.  Šesta minuta prilika za Mića, koji je iz blizine imao dobru putanju lopte, no umjesto šuta lopta ga je prevarila i završio je na podu. U osmoj minuti, slobodni udarac za Primorac stvara situaciju za Medaka, koji je neprecizan. Gosti konstantno opasni i kombinatorni u svojim akcijama. U 15. minuti dobar centaršut dolazi na Kiša, koji je ušao duboko u prostor, no dobra prilika ne uspijeva. Najkonkretniji su bili domaći u 26. minuti kada jedan od ubačaja završava na Plazoniću, no njegov pokušaj glavom završava iznad mreže Zeline. Do kraja prvog dijela otvorili su se domaćini, pa je iz prekida Plazonić najiskusniji u domaćem sastavu pokušao još dva puta, no Kranjčec reagira bez greške. Prvih pola sata bilo je u potpunosti na strani Zeline, koja je tražila prodor i akciju, a nakon što domaći uspijevaju povezati svoju igru preostalih petnaestak minuta pokušavaju nešto učiniti, ali bez uspjeha.
Odmah na startu drugog dijela Brlečić dobiva udarac u lice, no intervencija fizioterapeuta Žigrovića brzo ga vraća u igru. Tijekom prvog poluvremena Kiš je bio učestalo na meti domaćih igrača, pa je na poluvremenu s nanizanim udarcima ostao u svlačionici, a umjesto njega Biškup je u igru stavio Trojaka. Kako je bilo zadnjih 15 minuta prvog, tako je bilo i prvih 15 minuta drugog dijela. Zelina je imala prednost, dopustila si popuštanje u igri, pa su i pokušaji bili neizravni. Domaćin to pokušava ali ne uspijeva iskoristiti. U 55. minuti opasnost pred vratima gostiju začinjena je ispadanjem lopte zelinskoj jedinici, no paljbu po vratima spašava Brlečić, koji loptu izbacuje duboko u polje. U dva navrata ne uspijevaju pokušaji Trojaka i Meseca. Gostujuća obrana malo popušta u tom dijelu pa dozvoljavaju domaćima izgledniji napad, koji zaključuje Kranjčec odličnom intervencijom na svojoj desnoj stativi. Nova izmjena u sastavu u igru ubacuje Medveda, četverostrukog strijelca u kupu par dana ranije i već nakon par minuta svoj solo prodor Mesec zaključuje dodavanjem Medvedu, također u prodoru u istoj liniji zdesna, no u stopostotnoj situaciji Medved puca previsoko. I treća izmjena kod Zeline bio je pogodak trenera Biškupa. Ulazi Krezo, koji pojačava pritisak. Nakon tri minute igre sudjeluje u akciji s Trojakom, pokušava se progutrati lopta do mreže, u prvom pokušaju ne uspijevaju, no vraćena lopta sjeda Trojaku na nogu i Zelina povećava vodstvo na 2:0.

Drugo poluvrijeme igrano je po kiši koja se spustila nad Poljudom, uz kišu samo nepune dvije minute kasnije hladan tuš za Primorac, jer Zelina je zaključila utakmicu. Mesec i Trojak odradili su akciju Zeline, koja je još bila u zanosu pogotka od malo prije, a naletjeli Medved, koji je pratio prodor svojih suigrača nalijeće na pravu poziciju za šut, preuzima loptu na suprotnoj vratnici i zaključuje novim trešenjem poljudske mreže. Ni prolom oblaka, koji je uslijedio nije razbio igru superiornijih gostiju, koji su do kraja očuvali svoju visoku prednost, dodatno učvrstili obrambenu liniju, a prodorima pokušavali nanijeti još teži poraz domaćinu. Po isteku devedesete, slavlje je bilo u svlačionici Zeline, koja je pobjedom odskočila na treće mjesto na tablici i tako će biti sve do završetka nedjeljnjih utakmica trećeg kola između Vinogradar i Haška, te Rudeša i Dugopolja.

PRIMORAC 1929 - ZELINA 0:3 (0:1)
SPLIT - Stadion Poljud. Gledatelja: 200. Sudac: Ivan Perković (Rijeka). Pomoćnici: Skender, Kraljević, četvrti sudac - Žilić. Delegat: Tihomir Čalić. Uvjeti: kiša
PRIMORAC 1929: Stipica, Bašić, Mić, Peričić, Jurina, Plazonić, Tomičić (od 68. Bencun), Klarić, Medak (od 66. Bradarić), Vladislavić, Vladović (od 76. Vukčević). TRENER: Davor Mladina
ZELINA: Kranjčec, Melnjak, Kotarski, Kristić, Šimek, Kiš (od 46. Trojak),  Gluhak (od 75. Krezo),Mesec, Grgec, Brlečić, Brekalo (od 60. Medved). TRENER: Dražen Biškup
STRIJELCI: 0:1 - Kristić (3-11m), 0:2 - Trojak (78), 0:3 - Medved (80)