Još jedna lekcija Zeline

07.01.2013.

Na neki način, Zelina diktira i tempo ostalih momčadi lige. Upravo u Zelini, Gorica je krenulo putem pozitivnih rezultata, Zelina je prva bodovno načela Solin, sada je to uspjelo i Hašku, nakon lošeg starta, Dugopolje je nanizalo seriju pobjeda, opet je Zelina bila ta koja je to prekinula, a u subotu ne samo uzela bod, već nakon lekcije koju je održala domaćim bijelim igračima, usamila svog vratara Kranjčeca i usput zakucala tri komada. I skočila na treću poziciju. Posljednje ovosezonskon gostovanje u ligi završilo je pjesmom i veseljem, od Dugopolja do Svetog Ivana Zeline. Kada se prisjetimo prošlih sezona, nakon svakog ciklusa je tako: zadnje gostovanje i proslava zelinskog nogometa.
Prekrasan stadion u Dugopolju, zajedno sa svojim uštimanim navijačima, bio je u ovoj utakmici domaći teren Biškupove momčadi. U prvom dijelu susreta sve je nalikovalo na derbi u kojem će teško biti prognozirati konačan rasplet, no kako su Zelinski lavovi polei preuzimati teren i igru, domaći su se sve više povlačili u bojazan, da u ovom nadigravanju neće izvući ništa pozitivno. Tako je i bilo.
Zakuhalo se već u prvoj minuti susreta. Pokušali su domaći iznenaditi, kao prije dva kola Solinjani, napasti u prvom napadu i započeti susret pozitivno. Šimunović je uspio izbaciti Grgeca i pucao prema vratima pogodivši pokraj desne, mada je očito bilo da se radi o zaleđu.
U šestoj minuti s napadima su konkretnije krenuli i gosti. Gluhak i Kiš su dobar prodor po lijevoj strani zaključili na Melnjaku, koji je hrabro i usamljeno ušao u protivnički šesnaeterac, oštro odapeo prema mreži, a vratar Bečić teško, ali uspješno uspijeva izbaciti loptu u korner. U 17. minuti Đurđek zaustavlja polukontru Dugopolja, Šimunović izvađa slobodnjak s nekih 23 metara, puca preko zida Zeline u vrh mreže, no Kranjčec u skoku izbacuje loptu iznad mreže.
Nova prilika za Zelinu bila je u 24. minuti. Dobro zamišljena duga lopta gostiju iz sredine terena završava na Fučeku, koji u naletu pokušava sustići brzu loptu, no milimetarski je "prekratak" za idealan direkt ka mreži. U tom razdoblju domaći Bijeli su pooštrili svoje kopačke i konkretnijom igrom se nametnuli, uspjevši protivnika izbaciti iz njihovog ritma, no ta prednost nije dugo trajala, a dva tri prodora nisu bila uspješna. Tada stiže odgovor Zeline.
Napad Zeline u 28. minuti, bio je jedan od standarnih pokušaja, kakvih se nanizalo i u dotadašnjem dijelu susreta. U prodoru, uočen je Fuček, kojemu se poslužuje lopta u samom desnom kutu. Fuček fino nabacuje pred vrata, prvi natrčava Mesec, koji je spreman ubaciti glavom, no ne uspijeva zahvatiti loptu, pri tom i pada, lopta se odbija u vratara i gredu, potom odlazi lijevo na Kiša, koji rutinski i lijepo zabija u suprotnu stranu mreže za vodstvo zelinskih lavova 1:0!
Iako se mora priznati da su u prvih 45 minuta i domaći nanizali nekoliko dobrih akcija i prilika, zgusnutu i čvrstu obranu Zeline nisu uspjeli proći, tako da je Kranjčec sačuvao svoju mrežu. Brzi su bili zelinčani u povratnim akcijama, kontra napadima i prodorima, kojima su, najčešće preko Fučeka, često bili opasnost pred vratima Bečića.
U drugi dio susreta, domaći su ušli nabrijano i čvrsto u želji da što prije eliminiraju vodstvo gostiju, no ništa im ne uspijeva, jer Kranjčecov prostor za njih je bio neosvojiv. S dobrim rezultatom, Zelina ne popušta u svom ritmu i posjedu lopte, ta čvrstim i organiziranim napadima nastavlja prodore prema naprijed. U 50. minuti slobodnjak s 18 metara puca Gluhak, no lopta odlazi previsoko, neusmjereno. Već u slijedećoj minuti sa sredine vraćaju gosti loptu ka protivničkom  golu, Mesec s nekih 18 metara puca, ali van okvira.
Slična akcija kao kod prvog pogotka, odvija se i u 68. minuti. Prethodilo joj je nekoliko napada preko lijeve strane, dok u konačnici Medved ne nabacuje Mesecu, koji rutinirano i znalački ponuđenu priliku iskorištava, pucajući direkt na vrata i pogađa za 0:2.
Dobar pokušaj domaćina u 72. minuti kada Radošević s lijeva dobrim udarcem šalje loptu previsoko iznad vratiju. U istoj minuti Melnjak dobro prodire po svojoj strani, centrira pred vrata, uočivši na bližoj vratnici Meseca, no kapetan Bijelo crvenih ne stigne reagirati na tešku loptu. I onda u 78. minuti Alen Gluhak koristi svoju priliku i brzim prodorom nailazi jedan na jedan s vratarem Bečićem i rutinirano šalje pokraj njega loptu u mrežu za konačnih 0:3! Do kraja susreta umalo je pao i četvrti. U 85. minuti ponovo odličan Melnjak prodire s loptom u prostor, pokušava stvoriti situaciju za završni udarac, što mu ne uspijeva, pa proigrava Meseca, koji nastavlja prema mreži, no vratar uspijeva skinuti njegov udarac. U sudačkoj nadoknadi mogli su domaći smanjiti ukupni rezultat, no u tome ih sprećava zaleđe. Iz prekida upućuju Bijeli loptu ka mreži, sprećava ih prvo stativa, a odbijanac koji ulazi u Kranjčecovu mrežu već je bio obilježen zaleđem.
Radost važne i potpuno zaslužene visoke i uvjerljive pobjede, Zelinski su lavovi podijelili sa svojim navijačima, njih petnaestak, koliko ih se našlo na tribinama dugopoljske krasotice.

DUGOPOLJE - ZELINA 0:3 (0:1)
DUGOPOLJE - Stadion Hrvatskih vitezova. Gledatelja: 400. Sudac: Mario Zebec (Varaždin). Pomoćni: Bacinger, Fodor. Četvrti: Župan. Delegat: Stjepan Benčić (Karlovac)
DUGOPOLJE: Bečić, Gruica, Barišić (od 56. Šimunac), Šimunović, Žuljević, Kuzmanić (od 66. Klarica), Radošević, Krnjaić (od 74. Balić), Fuštar, Tešija, Pajčić. TRENER: Stipe Balajić
ZELINA: Kranjčec, Kristić, Mladiček, Šimek, Melnjak, Gluhak, Grgec, Đurđek (od 46. Medved), Kiš (od 76. Trojak), Mesec (od 85. Kotarski), Fuček. TRENER: Dražen Biškup
STRIJELCI: 0:1 - Kiš (28), 0:2 - Mesec (68), 0:3 - Gluhak (77)