Junaci splitskog travnjaka

07.01.2013.

Nakon odlične uvertire u prvoj utakmici četvrtfinala hrvatskog nogometnog kupa na svom stadionu u Zelini (1:1), bez opterećenja i straha, otišli su naši seniori na uzvrat u Split. Znali su da ih na Poljudu čeka teška, gotovo nemoguća misija. Hajduk nije htio prihvatiti iznenađenje i propustiti priliku da osigura polufinale, pa i finale za Rabuzinovo sunce. Zelina je, na bilo koji način, morala pasti.
Tako je i bilo. Iako nisu prikazali igru, iako su bili na ivici blamaže, Bijeli su uspjeli ostvariti pobjedu i plasman dalje. Zelini je na promrzlom Poljudu pripao pljesak, Hajduku zvižduci. Pogotovo u drugom poluvremenu, kada su se gosti lavovski borili s igračem manje, nakon isključenja Fučeka u 53. minuti. Nedostatak se nije osjećao u velikoj mjeri, Zelina je bila jaka, Hajduk nepovezan i daleko od svoje igre. No, pobjeda je ostala u Splitu. Niti su igrači, niti navijači bili zadovoljni učinkom Bijelih protiv jake i opasne Zeline, koja je češće i silovitije pucala po golu, a nekoliko zicera (Mesec) čudom nije ušlo u mrežu.
Šok je domaće zaledio već u šestoj minuti. Mesec je efektno probio po desnoj strani i našao se oči u oči s domaćim vratarem Blaževićem. Mesec je odlučno pucao, Blažević istrčao prema njemu i teško, ali uspješno uspio zahvatiti loptu, koja iz njegovih ruku odlazi do grede, od koje se odbija u korner. Prvih dvanaest minuta igre, Hajduk nije uspio povezati niti svoje igre, pa je i prigoda Meseca dodatno uzdrmala Krstičevićevu momčad, jer bijelo crveni nisu dopuštali protivniku pristup svojim vratima. Tek u 13. minuti ostvarili su domaći prvi ozbiljniji udarac prema vratima Zeline, Vuković je jakim udarcem prvi puta uposlio Kranjčeca, no njegov šut s nekih dvadeset metara u skoku zelinska jedinica izbacuje iznad mreže. Ponuđeni korner ne realizira Jozinović, jer mu se još jednom na putu našao Kranjčec, no umjesto van igre, lopta se odbija do Lime, koji ju vraća u prostor na Grgeca, koji pokušava skrenuti opasnu loptu, no ona dolazi do Milića, koji prizemljuje i volejem šalje u mrežu. Iz prve konkretnije akcije, hajduk dakle dolazi do vodstva 1:0.
Hajduku je gol donio do tada nevidljivo samopouzdanije, pa su i njihovi pokušaji bili češći. U 21. minuti Maglica se našao u prilici, no Kranjčec je ponovo dobro reagirao, istrčao i preuzeo loptu. Pokušava u dva navrata nešto i Jozinović, no oba su udarca prema vratima bila loša. Zelina se i dalje drži hrabro, odolijeva mini pritisku domaćih i pokušava napasti, no nekoliko prodora prema Blaževiću ne uspijeva.
Velika prilika za Zelinu ponovo u 41. minuti, još jednom se kapetan Mesec nalazi u stopostotnoj prilici. Fuček je ubacio s lijeve strane, eliminirao domaću obranu i prebacio na kontra vratnicu, na kojoj je bio pozicioniran Brlečić, a dvadesettrojka Zeline glavom vraća loptu na prvu vratnicu na kojoj se nalazio Mesec, no s nekih tri metra uspijeva pogoditi (opet) gredu! Velika žal za ovom izglednom situacijom u kojoj je kompletna obrana Hajduka uključujući i vratara Blaževića bila eliminirana, a lopta je već viđena u mreži, no nesretna greda još jednom Meseca od junaka pretvara u tragičara. U samom smiraju prvog dijela, još uvijek šokirani nepostignutim pogotkom, gosti griješe i otvaraju prostor domaćima, no prizemnom reakcijom Kranjčec ponovo otklanja opasnost.
Već u prvom dijelu Zelina se pokazala kao opasan i dostojan protivnik, jedan od najopasnijih ove jeseni na splitskom stadionu, što su kasnije priznali i u domaćem taboru. Hajduk svakako nije očekivao ovako agresivnu, ipornu i snažnu zelinu, koja je igrala puno bolje, no u prvom susretu u Zelini. S druge strane, Hajduk je u prvih 45 minuta pokazao malo od svoje raskoši. Unatoč pogotku u ranoj fazi susreta, gosti nisu pali, niti posustali u svojoj namjeri izravne igre. Hrabro i lavovski odigrali su nekoliko odličnih napada, kombinirali, igrali pas igru, ali i dozvoljavali previše odigravanja protivniku u svom prostoru. No, naznaka za drugo poluvrijeme bila je dobra, nakon dvije izravne prigode Meseca, sve je još ostalo otvoreno, a hajdukovim igračima stanka nije donijal mir, jer malo su pokazali, iz prvog udarca uspijeli pogoditi i hvalili Fortunu, koja je spriječila Zelinu da im priušti blamažu. No, zvižduci s tribina uslijedit će u šokantnom drugom poluvremenu.
Kao i u prvom, tako i drugom poluvremenu prva zrela prilika pripada gostima. U 50. minuti Fuček izbija sam na manje od 15 metara od vratiju i tuče posred okvira, no uspio je loptu blokirati radošević i skrenuo u korner. Upravo iz tog kornera Zeline krenula je kontra Hajduka, koja završava na Miliću, čiji udarac uspijeva petom otkloniti Melnjak. nakon toga slobodnjak s dvadesetak metara odlazi podalje Kranjčecovih vratiju.
Šok, ovoga puta za goste, događa se u 53. minuti. Dvojica igrača u bijelim dresovima bili su na Fučeku, koji se uspijeva othrvati, no u duelu s Jozinovićem gubi loptu i nenamjerno rukom zahvaća protivničkog igrača. Iako je kontakta bilo, izravni udarac, kakv je vidio sudac krečak, nije bio, što je Jozinović iskoristio i ostao ležati na podu, pospješivši tako odluku linijskog suca, kojemu Krečak ne protuslovi, već iznimno brzo vadi crveni karton i tjera Fučeka s terena.
Naravno, da je je ovaj događaj vrlo neugodno iznenadio igrače u bijelo crvenim dresovima, jer ostali su u borbi bez jednog od ključnih igrača, koji je, ostaje dojam, vrlo brzo, efektno i prestrogo eliminiran iz igre, kao da je moralo biti tako...
Unatoč tome što je isključenje Fučeka na neki način odredilo daljni tijek utakmice, Zelina se i dalje lavovski borila i s igračem manje. U 61. minuti ponovo su gosti opasni, Kiš je opalio iz voleja, no Blažević uspijeva skrenuti loptu u korner. Pokušaje gostiju da ostvari pogodak Fortuna sprječava, mesecov udarac ponovo blokira Blažević. hajduk se uspijeva obraniti pritisku Zeline, zaprijetio je i melnjak, no u tom dijelu loš i neorganiziran Hajduk ipak uspijeva obraniti svoju mrežu, uz enormno veliku dozu sreće, a za svoje izdanje učestalo dobivaju i gromke zvižduke gledatelja, koje je smrzavala i hladnoća i loše izdanje svojih ljubimaca. Posrećilo se i u 76. minuti. Dobivenu loptu na lijevoj strani Kiš uspijeva iskombinirati s Krezom i Šimekom, no ne uspijevaju do kraja, pa u kontri Hajduk preko Andrijaševića povećva na 2:0 u situaciji s nekih 17-18 metara, gdje Kranjčec nije mogao efikasno reagirati.
Iako je bilo jasno da su šanse Zeline svedene na minimum minimuma, lavovi i dalje borbeno pokušavaju bar do počasnog pogotka. U 84. minuti Mesec dolazi u novu priliku, odlično i odlučno tuče s petnaestak metara, no lopta odlazi uz desnu vratnicu. Na samom kraju bilježimo i pokušaj Kiša, onog hajdukovog Kiša, koji upošljava Kranjčeca, no vratar Zeline skreće pravovremeno loptu van svog okvira.

HAJDUK - ZELINA 2:0 (1:0)
SOPLIT - Stadion Poljud. Gledatelja: 3.000. Sudac - Krečak (Šibenik). Pomoćni: Perica (Šibenik), Radošević (Gospić). Delegat: Branko Bebić (Metković), Kontrolor: Draženko Kovačić (Križevci)
HAJDUK: Blažević, Stojanović, Milić, Milović, Andrijašević, Maglica (od 80. Kiš), Radošević, Jozinović (od 61. Caktaš), Maloča, Vuković (od 64. Tomaš), Lima. Trener: Mišo krstičević
ZELINA: Kranjčec, Melnjak, Kotarski, Kristić, Šimek, Kiš (od 79. Trojak), Grgec, Gluhak (od 67. Krezo), Brlečić, Mesec, Fuček. Trener: Dražen Biškup
STRIJELCI: 1:0 - Milić (14), 2:0 - Andrijašević (76)