CUP: Drama za prolaz u prvo kolo

28.08.2013.

Ružno i kišovito vrijeme pokvarilo je prvu Cup utakmicu Zeline u ovoj sezoni. Stoga se na tribinama okupilo manje gledatelja od očekivanog, no vrijeme je usmjerilo i očekivanja igrača, jer ponovo su odigrali na negostoljubivom i klizavom terenu. Padala je kiša čitavo poslijepodne, tijekom svih 130 minuta drame na zelinskom terenu. A drame je bilo, od razočarenja, do ushita, od promašaja do preokreta. I bilo je sve puno teže od očekivanog. Utakmica u kojoj su se igrači mučili, trošili mnogo snage, a uspijevali napraviti manje od (svojih) očekivanja. Lopta nije naročito slušala, najviše zbog nezahvalnog terena.
Što su sve propustili domaći igrači u prvih pola sata, gotovo nevjerojatno. Krenuli su utakmicu odlično, postavili terensku inicijativu, poručili što žele, no lopta ih nije htjela. Nekoliko čistih zicera, mrtvaka, kako bi sami nogometaši rekli prohujalo je na sve strane samo ne u mrežu. Gađan je okvir, pored okvira, pod kišovito nebo, no u mrežu - nije htjela. Ni nakon tuša, kojeg je priredio Pavlović, unatoč pritisku, tek pred kraj poluvremena uspio je zakucati Gluhak i vratiti na početak. A utakmica je mogla biti već riješena.
Gluhak je imao prvu priliku već u trećoj minuti nakon izvrsnog centaršuta Šimeka s desne strane, ne uspijeva, potom u desetoj minuti opet gužva ispred Zdelara, Mesec ne uspijeva pogoditi iz blizine, napadaju lavovi i dalje, Lončara ruše, sudac ne reagira, isti igrač Šimekovu loptu pokušava u 12. minuti zahvatiti glavom, no skok odnosi loptu na vratnicu. I onda kazna, brzi kontra prodor uspješno provodi Suvajac, ne uspijeva u prostoru domaći stoper preuzeti loptu, pa ona završava na Pavloviću, koji iskorištava slobodni prostor i dovodi goste u vodstvo. Ne posustaju domaći nakon primljenog pogotka, ponovo je Mesec u prilici, no Zdelar reagira. U 20. minuti bijelo crveni grade napad s desna preko Šimeka i Gluhaka, dobro provode, Gluhak pokušava, ne ide, uskače Mesec na ispalu loptu vratara, no ipak jedinica crvenih uspijeva spasiti mrežu. I idući napad izgledan, ponovo od Šimeka, koji ulazi skroz otraga uz golaut liniju, pronalazi meseca, no udarac na vratnici preusmjeruje Zdelar, kao i dvije minute kasnije, kada pokušaj Boraka završava kod vratara. Pritisak domaćih ne uspijeva s realizacijom ni u slijedećim napadima, u 30., pa 34. i 36. minuti, kada prodor Vuka završava u velikoj gužvi, no velika želja nekolicine borbenih domaćina bez uspjeha. Nitko ne uspijeva pospremiti. U 37. minuti Gluhak odlično prodire s lijeva, rješava se igrača, ne i Mrzlečkoga, koji u prostoru loptu zahvaća rukom, pa sudac bez razmišljanja šalje na bijelu točku. Gluhak preuzima odgovornost, puca, no Zdelar čita namjeru, ne previše precizno, ali ipak brani, lopta mu ispada, a Gluhak popravlja svoj šut i ovoga puta spretno zabija za izjednačenje. Već u slijedećem napadu ponovo opasan Mesec u pokušaju glavom, a za kraj pokušaj Vuka, no Šimekovu dijagonalu šalje previsoko.
U drugom poluvremenu očekivao se agresivniji i učinkovitiji start Zeline, no to se nije dogodilo, borba na terenu bila je izjednačena, a u svoje prilike ulazili su i gosti. Tako je u 52. minuti napad Croatije htio zaustaviti Kotarski, no klizav teren sprećava ga u tome, Begović iskorištava situaciju, no spašava sve Šimek. Ponovo su domaći pred vratima nakon kornera Boraka u 58. minuti, no Grgecov pokušaj glavom ne uspijeva. Ponovo red na goste, u 66. minuti Begović se dobro otvorio, Celišćak ga poslužuje, no uspijevaju samo do Krkleca. Celišćak je još dva puta zaprijetio, no nije jedinica Zeline imao problema s obranom, samo dok stvari u svoje ruke nije uzeo iskusni Mrzlečki, nanjušio dobru priliku i iskoristio ju za novo vodstvo, nagradivši tako, u tom dijelu bolje izdanje svoje momčadi.
Ponovo zadatak za Biškupove momke, treba se vratiti u igru, a vremena je sve manje. U 80. minuti Vuk je konačno imao sreće. Na svom posjedu terena mučio se u kaljuži, kao i protiv Sesveta, a sada ga je nagradilo. Dobra lopta je znalački iskorištena i Vuk uspijeva pogoditi za novo izjednačenje, no više od toga nije išlo i susret završava bez pobjednika.
Ne pamtimo kada su na ovom travnjaku posljednji puta igrani produžeci, no današnji su počeli infarktno. Samo što je dan znak za početak, prvi napad Croatia pretvara u pogodak! Pavlović je odlično odreagirao i zapucao smjelo u suprotni kut mreže. Ponovo je sve na strani gostiju, ponovo se Zelina vadi. I to odmah. Kotarski je imao dobru loptu i efektno ju s nekih 18 metara plasirao u mrežu. Nakon 3:3 bilo je teško više igrati. Umorni igrači imali su još gotovo pola sata pred sobom, a semafor ne nazire pobjednika. Teško je bilo nešto učiniti, jer kiša je već teren skroz uništila. Vuk je probao iz daljine, potom i Puretić. da ne ide s akcijama, bilo je vidljivo, pa i Šimek puca iz daleka na vrata, no dobar centaršut ne uspijeva zahvatiti Lončar, a niti ko drugi. Babićev s lijeva odlazi previsoko, odlično proigravaju Lončar, Vuk i Mesec, no nema prostora za šut, pa ni Duvnjakov pokušaj ne odlazi na pravo mjesto. Sve jasnije je bilo da će koncentracija odlučivati. U posljednjoj minuti više očajno, no precizno pokušava jakim šutem prema vratima Jularić, no zvižduk uvodi i peto poluvrijeme - jedanaesterce.
Lončar je pucao prvi za Zelinu, no Zdelar je bio uspješan obranivši udarac. Begović je pucao u vratarevu stranu i pogodio. Izjednačio je Šimek prevarivši Zdelara, koji odlazi u jednu, a lopta u drugu stranu mreže. Celišćakov udarac Krklec odbija, Mesec fino u lijevu stranu nepogrešno. Hanzićev udarac po sredini Krklec čita i ostavlja mrežu netaknutom. Janković smireno izbacuje vratara, kojeg natjera na skok u svoju desnu stranu, a lopta završava lijevo pod gredom. Paradinovićev pogodak Krklec umalo uspijeva zahvatiti nogama, no ipak smanjuje se rezultat na 6:5. Posljednji puca Kotarski, siguran je kod izvođenja, pročitao je Zdelar da će pucati u njegovu desnu stranu, no ne uspijeva obraniti i lopta završava u unutarnjem kutu njegove mreže, a putnik u prvo kolo Cupa slavi rezultatom 7:5.
Možemo samo zamisliti kako je bilo igračima tijekom ove utakmice, no na tribinama je bilo napeto, infarktno i uzbudljivo s pomiješanim emocijama, kako je utakmica odmicala. To je draž Cupa, pamte se samo pobjednici, a danas je to bila Zelina.

ZELINA - CROATIA 7:5 (1:1, 2:2, 3:3)
SV.IVAN ZELINA - Gradski stadion. Gledatelja: 150. Sudac: Ivica Malekinušić (Popovača). Pomoćni: Vedran Đurak, Tomislav Valešić. Četvrti: Vlatko Mlinarić. Delegat: Davor Ivić
ZELINA: Krklec, Šimek, Kotarski, Janković, Babić, Grgec (58-Puretić), Gluhak (68-Duvnjak), Mesec, Borak (87-Kovačić), Vuk, Lončar. TRENER: Dražen Biškup
CROATIA: Zdelar, Mrzlečki, Jularić, Miloš, Suvajac (98-Hanzić), Škrinjar, Jurić, Lončarek (98-Paradinović), Begović, Pavlović, Celišćak. TRENER: Alen Mrzlečki
STRIJELCI: 0:1 - Pavlović (13), 1:1 - Gluhak (37), 1:2 - Mrzlečki (74), 2:2 - Vuk (80), 2:3 - Pavlović (91), 3:3 - Kotarski (93)
JEDANAESTERCI: Lončar - Zdelar brani, 3:4 - Begović, 4:4 - Šimek, Celiščak - Krklec brani, 5:4 - Mesec, Hanzić - Krklec brani, 6:4 - Janković, 6:5 - Paradinović, 7:5 - Kotarski
IGRAČ UTAKMICE: Karlo Šimek